Genital bölge paklığı hakkında 5 ipucu

Güzellik Eki 27, 2022 Yorum Yok

Kadınlarda genital bölge temizliğinin incelikleri vardır. İhmal etmek yahut çok derecede temizlemek, hastalık riski yaratabilir. Fakat merak etmeyin, en yakın arkadaşınız ‘Yüksek Topuklar’ olarak, genital bölge paklığı için ipuçları sunuyoruz.

Vajinal paklığın sağlıklı yolunu seçin!

Tuvalet, cinsel ilişki ya da adet kanaması sırasında tuvalet kağıdıyla sildiğinizde kesinlikle önden geriye hakikat temizleniniz. Bu sayede makattaki mikropların vajinaya yayılmasını engellersiniz. Kokusuz ve renksiz tuvalet kağıdı kullanınız; zira koku ya da renk vermek için kullanılan kimyasal unsurlar tahriş edici olabilir.

Bazen tuvalet kağıdı kullanmak can yakıcı olabilir; bu durumda paklık için bir kap su ile elinizi kullanınız, daha sonra yumuşak bir bezle dokunarak kurulanıp daha sonra ellerinizi sabunla yıkayınız.

Vajinal duş yapmaktan kaçının!

Bazı bayanlar, çok paklık isteği nedeniyle vajinal duş yapmak isteyebilir. Fakat uzmanlar, bu noktada dikkatli olunması gerektiğinin altını çiziyor.

Vajinal duş çeşitli sıvılarla vajinanın yıkanması demektir. Vajina kendisini hami sıvılar salgılar. Vajinal duş bu esirgeyici sıvıların atılmasına ve faydalı bakterilerin (laktobasil) ölmesine neden olur. Sonuçta paklık maksadıyla yapılmış bir duş vajinal enfeksiyonlara neden olur. Vajinal duş için hazırlanmış birçok sıvı bile vajinaya ziyanlı kimyasal unsurlar içerir. Pak bir su bile kimyasal tesirle vajen asiditesini değiştirir ve vajinal enfeksiyonlara neden olabilir.

Hijyenik olduğu söylenen sprey, ıslak mendil yahut pudraları da kullanmayınız. Bunların içindeki kimyasal unsurlar tahriş ve yanmaya neden olabilir. Hassasiyet durumlarında kokulu tampon ve pedleri kullanmayınız.

Genital bölge paklığında hassas olun!

Kullandığınız sabun ya da şampuan bile genital bölgenizi tahriş ediyorsa göz yaşartmayan bebek şampuanlarını deneyiniz.

Küveti doldurarak değil ayakta duş biçiminde yıkanınız. Banyodan çıkmadan evvel genital bölgenizi yalnızca su ile durulayınız.

Genital bölgedeki kılların paklığı de öteki bir riskli durumdur. Tıraş etmek kıl dönmelerine, tahrişe, kabuklanmalara ve mümkün kesikler de enfeksiyonlara yol açabilir. Kıl paklığı için genital bölge lazer epilasyon tercih edebilirsiniz.

Sağlıklı kumaşlar tercih edin!

Banyodan sonra giyinmeden evvel genital bölgeyi kuruladığınıza emin olunuz. Üstünüze çok sıkı oturmayan %100 pamuklu çamaşır kullanınız.

Pantolonlarınızda havalanmaya müsaade verecek kadar bol olmalı ve sentetik, naylonlu kumaşlardan kaçınınız. Bilhassa, vajinal akıntı ve gibisi problemler yaşıyorsanız, tedavi müddeti boyunca kot pantolon giyinmekten kaçının.

Uyku sırasında iç çamaşırı giymemeniz havalanmayı sağlamak ve nemden kaçınmak için uygun olacaktır. Bol şortlar giyerek de uyuyabilirsiniz. Külotlu çoraplar da genital bölgenin nemli kalmasında sorumludur, birinci fırsatta çıkarılmalıdırlar.

Vajinal sorunlar için takviye alın!

Eğer her zamankinden farklı vajinal akıntı, kaşıntı, kızarıklık üzere sorunlar yaşıyorsanız, jinekoloji hekiminden dayanak alın. Genital bölgede bir tahriş ve kaşıntı hissettiğinizde kaşımamaya çalışınız. Tırnaklar bu bölgeye ziyan verebilir ve durum daha da kötüleşir.

Bazı bayanlar bilmeden uyku sırasında kaşınırlar; bu durum fark edildiğinde tırnaklar kısa kesilmeli ve gerekirse gece yatarken ellere eldiven takılarak uykuya geçilmelidir.

Genital bölge paklığı hakkında ipuçlarını öğrendiniz. Aşağıdaki bahis başlıkları da ilginizi çekebilir:

Genital bölge beyazlatma meskende nasıl yapılır?

Genital bölge kokusu nasıl giderilir?

Vajinada kaşıntı için bitkisel tedavi yöntemleri

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir