Aralıklı Oruç Nedir?

Aralıklı Oruç Nedir?

Diyet ve Zayıflama Eki 12, 2022 Yorum Yok

Aralıklı oruç diyeti belirli zaman dilimlerinde yiyecekleri tüketmektir. Aslında burada önemli olan besinlerdeki kalorilerin hangi zaman dilimlerinde alınması ile ilgilidir. Aralıklı oruç diyeti if diyeti olarak da isimlendirilebilir.

Aralıklı oruç diyetinin asıl amacı vücuda giren kalorileri vakitlere göre ayırmaktır. Diğer diyet türleri ile kıyaslandığında gerek yöntemleri gerek de kolay olması ile son zamanlarda daha çok tercih edilen diyettir. Ayrıca Gıda Enformasyonu Konseyi Kurumunun yaptıkları araştırmalar ardından 2018 yılının en popüler diyeti olduğu kanıtlandı.

Aralıklı oruç diyetini sadece yağ ve kalorilerini vücut dışına atmak isteyenler değil sağlıklı bir kas ve iskele sistemine sahip olmak isteyenler de uygular.

Aralıklı Oruç Diyet Çeşitleri Nelerdir?

Aralıklı oruç diyeti kendi içinde pek çok türe ayrılır. Bu diyet çeşitlerinin birden fazla uygulama şekilleri vardır. Bu uygulama şekilleri sizleri zorlayacak türden değildir. Diyetin saat aralıklarına kolayca uyum sağlayabileceksiniz.

Aralıklı oruç diyet türlerinin ortak özelliği günde 8 saat kalma şartıdır. Diğer adıyla if diyeti olarak geçen bu diyetin tüm kurallarına uyulduğu takdir de olumlu sonuçlar alırsınız.

Aralıklı oruç çeşitlerinin bazılarını sizler için aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

·         8-16 Aralığındaki IF Diyeti: Bu aralıklı oruç diyetinde 24 saat gün içerisinden sadece 8 saatinde yemek yenmektedir. Geriye kalan 16 saat aralığında da kalorisi olacak besin veya içeceklere tüketilmemelidir. Kalorisiz içeceklere su, çay, soda veya kahve örnek verilebilir. Yalnız tüketilen kahve türlerinin şekersiz olmasına dikkat etmelisiniz. Genellikle bu diyette 12.00 -20.00 ya da 09.00 – 17.00 saatleri yemek yiyip kalori almayı tercih ederler. Tabii ki bu saat aralıkları kişiden kişiye göre değişebilir. 8 saat içinde yediğiniz besinlerin sağlıklı ve az kalorili olmasına özen göstermelisiniz. 8-16 aralığındaki if diyeti pek fazla açlık hissettirmez.

·         2-5 Aralığında IF Diyeti: 2-5 aralıklı oruç diyetinde haftanın 7 gününden sadece 5 günü sağlıklı ve dengeli besleniyorsunuz. 5 günün ardında kalan 2 günde de vücudunuza girecek olan kalori oranınızı 500 kaloriye düşürmeniz gerekir. Aksi bir durumda diyetinizi doğru bir şekilde uygulamamış olursunuz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir