yasamvediyet.com | Kolay ve Sağlıklı Zayıflama

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Güzellik
 4. »
 5. Cilt Kuruluğu Neden Olur? Belirtileri ve Nedenleri Nedir?

Cilt Kuruluğu Neden Olur? Belirtileri ve Nedenleri Nedir?

admin admin -
67 0

Cilt kuruluğu en yaygın görülen Cilt sorunlarının başında gelir. Genetik ve çevresel faktörler cildi kurutabilir ve Cilt sıhhatini tehdit edebilir. Cildin gereksinim duyduğu neme sahip olmaması durumu olarak tanımlayabileceğimiz Cilt kuruluğu, cildin yumuşaklığını da elastikiyetini de azaltabilir.

Sanıldığının bilakis bu durum sırf bayanları etkilemez, her yaştan şahıs Cilt kuruluğu sorunu ile karşılaşabilir. Cilt kuruluğuna yanlışsız biçimde müdahale edilmediğinde ciltte kaşıntı, pullanma ve çatlama üzere Çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Yine de karamsarlığa kapılmak yerine hakikat bakım süreçleri ile Cilt nemlendirilebilir. önemli olan Cilt tipinin yanlışsız belirlenmesi ve Cilt kuruluğu giderici kaliteli eserlerin, Müsait biçimde kullanılmasıdır. Bu yazımızda Cilt kuruluğu için alınması gereken tedbirleri ve Cilt kuruluğu hakkında en Fazla merak edilen soruları bulabilirsiniz.

Cilt Kuruluğu neden Olur?

“Cilt kuruluğu neden olur?” sorusuna verilecek Biricik ve Kesin bir Cevap ne yazık ki yoktur. Günlük tüketilen su ölçüsünün azlığından yaşa, güneş ışınlarına maruziyetten günlük bakım süreçlerinin aksatılmasına dek Türlü Cilt kuruluğu nedenleri sayılabilir. genel bir telaffuzda bulunmamız gerekirse Cilt kuruluğuna neden olan faktörleri şu halde sıralayabiliriz;

 • Ortamda havayı ısıtıcı olarak tercih edilen kaynaklar, ortamdaki nemi azaltarak cildin kurumasına neden olabilir.
 • Cilt tipine Müsait olmayan; alkol üzere kurutucu tesire sahip Cilt bakım eserlerinin kullanılması cildi kurutur.
 • Soğuk, rüzgârlı ve düşük nem düzeyine sahip iklimler cildi kurutabilir.
 • Banyo yaparken uzun müddet sıcak su kullanılması cildin kurumasına yol açabilir.
 • Atopik dermatit (egzama) yahut sedef hastalığı üzere Cilt rahatsızlıkları olan şahısların kuru cilde sahip olma mümkünlüğü daha yüksektir.
 • Tıbbi tedaviler Cilt kuruluğuna neden olabilir.

Cilt kuruluğuna yol açabilen Türlü risk faktörleri de bulunmaktadır. Yaşın ilerlemesi, ellerin sık sık yıkanması, gereğince su içilmemesi, cildin tertipli olarak nemlendirilmemesi de Cilt kuruluğu ile sonuçlanabilir.

Tüm bu çevresel ve davranışsal faktörlerin dışında Cilt yapısı da Cilt kuruluğunu beraberinde getirebilir. Kuru Cilt tipine sahip olan bireylerin kuru ciltler için günlük Cilt bakımı süreçlerini aksatmaması gerekir. Kuru ve hisli Cilt bakımı kesinlikle cildin muhtaçlıklarını eksiksiz karşılayacak halde yapılmalıdır.

Cilt Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir?

Cilt kuruluğu, cildin Fazla Çok su ve yağ kaybetmesine bağlı olarak gelişebilir. Birtakım durumlarda ise kişinin cildi kuru ya da kurumaya meyilli bir yapıda olabilir. ıslak almaya bağlı olarak Cilt incelip kurur. Bunun nedeni ıslak almayla Birlikte metabolizmanın değişmesi ve ciltteki yağ bezlerinin daha az çalışmaya başlamasıdır. Buna bağlı olarak Cilt esnekliğini ve nemini kaybeder. Bu nedenle Özellikle 40’lı yaşlardan itibaren âlâ bir nemlendirici kullanılması ihtiyacı oluşur.

Cilt Kuruluğunun Belirtileri

Cilt kuruluğu belirtileri ve Cilt kuruluğu nedenleri, bu mevzudan şikayetçi olan bireylerin en Fazla merak ettikleri noktaların başında gelir. Cilt kuruluğu sorunu yaşayan bireylerde; ciltte soyulma, pul pul olma, çatlama ve gri rengi bir Görünüm alma üzere durumlar oluşabilir. Kuru Cilt çatladığında cilde mikropların girmesi ve enfeksiyona neden olması mümkündür.

Cilt Kuruluğu Nasıl Geçer?

Cilt kuruluğu için cildin ihtiyaçlarını karşılayacak özellikte Cilt bakım eserleri kullanılmalıdır. Nemlendirici krem de bu eserlerden biridir. Cilt kuruluğunun giderilmesinin en Kıymetli adımı olan nemlendirici kremler cildin nem açığının giderilmesini sağlar. Cilt nemlendirmek için gövde yağlarının da kullanılması mümkündür. Yağ, nemlendiriciden daha güçlü olduğu üzere Cilt yüzeyindeki suyun buharlaşmasını da engelleyebilir. Cildin nem istikrarının optimize edilmesi için temizleme kremleri, yumuşak Cilt temizleyicileri ve ek nemlendiricilere sahip duş jelleri kullanımı Kıymetli avantajları beraberinde getirir.

Kuru Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı Tavsiyesi

“Kuru Cilt bakımı nasıl yapılır?” sorusunun cevabı birçok kişinin sağlıklı bir cilde sahip olmasının anahtarıdır. Kuru Cilt bakımı da bütün Cilt tiplerinde olduğu üzere eksiksiz ve sistemli yapılmalıdır.

Kuru ciltler için Cilt bakımı ile kuru ve hisli Cilt bakımı farklı özelliklerde Cilt bakım eserleri kullanılarak gerçekleştirilmesi gereken süreçlerdir. Kuru ciltli şahıslar cildi daha da kurutabilecek alkol, sabun ve parfüm içerikli Çehre temizleyiciler yerine Cilt tiplerine Müsait Çehre temizleyicileri tercih etmelidir. Tıpkı vakitte cildin daha Fazla nemlenmesinin sağlanması ve üzerine uygulanacak serumun ve nemlendiricinin tesirini artırmak için Yine Cilt tipine Müsait tonikler kullanmalıdırlar. Kuru ciltlerin nemlendirilmesini sağlayan en tesirli hususlardan biri olarak hyaluronik asit içerikli serumlar kullanılabilir. Hyaluronik asit içerikli eserler Cilt altı dokularında suyun tutulmasını sağlar ve tıpkı vakitte cildin canlı bir görünüme kavuşmasına Yardımcı olur.

Kuru ciltlerde meyyit deri katmanı daha Çok oluştuğundan cildi kurutmayacak peeling eserleri muhakkak aralıklarla uygulanmalıdır. Ağır bir nemlendirme sağlamak için kağıt maskelerden de yararlanılabilir. Kuru ciltlerde nemsizlik nedeniyle ince çizgiler ve kırışıklıklar daha Fazla görülebildiğinden Özellikle hisli göz etrafı için Fazla uygun bir nemlendirici göz kremi satın alınmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir