Çubuk Tarçın Faydaları Nelerdir?

Çubuk Tarçın Faydaları Nelerdir?

Diyet ve Zayıflama Eki 12, 2022 Yorum Yok

İnsanların çokça merak ettiği konulardan biri de çubuk tarçının faydaları ve zararları olmaktadır. Çubuk tarçın, sağlıklı baharatlar arasında yerini almaktadır. Sağlık açısından saymakla bitmeyen faydaları bulunmaktadır. Her şeyden önce kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra bağışıklık ve sindirim sisteminin de sağlığını koruma özelliği bulunur.

Çubuk Tarçın Nedir? Besin Değeri

Günümüzde çubuk tarçın pek çok kişi tarafından sıklıkla kullanılan bir baharattır. 1 adet çubuk tarçın yaklaşık 14,60 kaloridir. Bunun yanında yapısında 2,90 gram karbonhidrat, 0,17 gram yağ, 0,21 gram protein, 1,23 gram lif, 24 mg potasyum, 1,29 mg sodyum, 60,40 mg kalsiyum bulunmaktadır.

Çubuk Tarçın Ne İşe Yarar?

Kullanım amacına bağlı olarak çubuk tarçın faydaları ve zararları değişkenlik göstermektedir. Bu besinin kararında kullanılması ise son derece önem taşımaktadır. Kararında kullanıldığında vücutta bulunan bakterilerin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda mantar vs. gibi enfeksiyonların ve ülserin giderilmesini sağlar. Kan şekerini düzenler.

Çubuk Tarçın Çayı Nasıl Yapılır?

İki su bardağı su kaynatılır ve ardından kaynayan suyun içine 2-3 dilim kadar elma, yıldız anason eklenir. Daha sonra bir adet çubuk tarçın ilave edilir. Son olarak demlenen çaya bal eklenerek tatlandırılır.

Çubuk Tarçın Çayı Faydaları

Çubuk tarçın çayı faydaları çokça fazladır. Bunlardan bazıları;

·         Kan dolaşımını hızlandırma özelliğinin yanı sıra sindirim sistemini düzenleme özelliği de bulunur.

·         Mide bulantısı problemini önler.

·         Kusmayı önleyici etkisi vardır.

·         Gaz söktürücü özelliğe sahiptir.

Çubuk Tarçın ve Toz Tarçın Arasındaki Farklar

Çubuk tarçın ile toz tarçın arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Çubuk tarçın öğütülerek toz haline getirildiğinde baharat olarak kullanılır. Çubuk tarçın serttir ve kullanım ömrü toz tarçına bakılarak daha uzundur. Çubuk tarçın toz haline getirildiğinde uçucu yağ özelliğini kaybeder. Çubuk tarçın tek kullanımlık değildir, pek çok defa kullanılabilir. Toz tarçını ise istenilen içecek ya da benzeri yemeklerin içerisinde kullanılabilir. Toz tarçının kullanım ömrü çubuk tarçına göre az olduğu için hızlı tüketimi oldukça önemlidir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir