Empati Nedir? Nasıl Empati Yapılır?

Empati Nedir? Nasıl Empati Yapılır?

Genel Eki 03, 2022 Yorum Yok

Kelime anlamı ‘eş duyu’olan empati , karşımızda ki kişiyi hatta yalnızca insanlara göre değil tüm varlıklara karşı yapılması gereken bir iletişim şekli bir erdem de denilebilir. Onun duygu ve düşüncelerini anlayabilmek için onun yerine kendimizi koymaktır. Evet herkesin de bildiği gibi bu bir yere kadar doğru fakat empati kelimesi yalnızca bundan ibaret değildir. Empati,karşımızda ki bireyi tam anlamıyla anlayabilmek onun durumunu ciddiye almak, içselleştirmek ve onu anladığımızı ona söylemek,göstermektir.

Empati Nasıl Yapılır?

Empati yapabilmek her ne kadar çok değerli bir şey olsada herkesin yapabileceği bir şey değildir. Bazen iyi bir şey yapayım derken karşımızdakine kötülük yapabiliyoruz. Çünkü bir yerde kendi yaşamadığımız bir şeyi yaşamış gibi düşünebilmek göründüğü kadar kolay olmayabilir. Onu anladığımızı söyleriz ona psikolojik anlamda destek olmaya çalışırız ama sonuç her zaman beklenilen gibi olmayabilir. Empati kurmaya çalıştığımız kişinin tam anlamıyla hislerini yaşadıklarını anlamazsak ortaya problemler çıkabilir. Tabi bahsedilen kötü durumlarda yaşanılabileceklerdir. İnsanların iyi anlarını, mutluluklarını anlayabilmek kötü anlara göre daha kolaydır.

Herkesin harcı olmayan empati kurma durumu bir nevi yetenektir. Gerçekten yapabilen kişiyi ruhen hafifletir ve mutlu eder. Aslında empati kurabilmek insanın hayatta ki edindiği tecrübeleriyle de doğru orantılıdır. Kişinin ne kadar yaşanmışlığı varsa o kadar başkalarının yerine de‘mış’gibi yapabilmesi, kendini koyabilmesi kolaylaşır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir