Okul Öncesi Eğitim

Okul Öncesi Eğitim

Diyet ve Zayıflama Eki 03, 2022 Yorum Yok

Çocukların hem sosyal hem de kültürel anlamda gelişimi için okul öncesi eğitimin önemi büyüktür. Ülkemizde çok da uzak sayılmayacak bir tarihte mecburi hale gelen okul öncesi eğitim konusunda ailelere de büyük görevler düşmektedir. Anne ve babaların bu konuda bilinçli olması ve çocuğu bu yeni gireceği ortama hazırlaması gerekmektedir.

Okul Öncesi Eğitim İçin Ailelere Öneriler

Enerjiyle dolup taşan ve her küçük şeyi merak eden bir okul öncesi çocuğunun ebeveyniyseniz, onun enerji seviyelerine ayak uydurmak sizin için zor olabilir. Küçük mutluluk demetiniz sizi her zaman diken üstünde tutuyor olabilir. Bazen de küçük çocuğunuzun peşinden koşmayı zor ve yorucu bulabilirsiniz. Çocuk yetiştirmek en zorlu işlerden biridir, ancak hepsini tek başınıza yapmak zorunda değilsiniz. Okul öncesi çocuğunuzu tam istediğiniz gibi yetiştirmenize yardımcı olacak bazı ebeveynlik ipuçları sunuyoruz.

1. İletişim becerilerini geliştirin.

İletişim becerileri ne kadar net olursa, anaokuluna başladıklarında diğer çocuklar ve öğretmenlerle o kadar iyi geçinirler.

2. Onlara iyi bir dinleyici olmayı öğretin.

Hepimiz, küçük çocukların meraklı zihinlerini kontrol altına almanın zor olduğunu biliyoruz. Ancak, okul öncesi dönemde, küçük çocuğunuzun şarkı söyleme, resim yapma, öğretmenin açıklamalarını dinleme vb. gibi çeşitli etkinliklere katılması gerekecektir. Bütün bunlar, çocuğunuzun hareketsiz oturmasını ve dikkat etmesini gerektirecektir. İyi bir dinleyici olmak, anaokulunda çeşitli etkinliklerde aktif olarak yer almasına yardımcı olacaktır.

3. Ekip çalışmasını teşvik edin.

Çocuğunuz okula başladıktan sonra akranları ve öğretmenleri ile 4-5 saat iyi vakit geçirecek ve çeşitli grup etkinliklerine katılacaktır. Küçük çocuğunuzun diğer çocuklarla konuşmasını ve onlarla etkileşime geçmesini sağlamak için ekip çalışmasını öğrenmesi gerekir. Evde ilgi odağı olabilir ve tüm talepleri yerine getirilmesi gerekirken, okulda aynı şey olmayacak. Buna göre davranmasını bilmesi gerekir.

4. Talimatları takip etmeyi öğretin.

Küçük çocuğunuza, kendisine verilen talimatları izlemeyi öğretmelisiniz. Anaokulunda çocuğunuzun öğretmenini dinlemesi ve talimatlarını izlemesi gerekecek, bu yüzden onu aynı şekilde hazırlamanız gerekir. Ve bunu eğlence ve oyunlar yoluyla yapabilirsiniz.

5. Küçük çocukların kırtasiye malzemeleriyle çalışmasına yardımcı olun.

Anaokulları kurşun kalem, pastel boya, makas, mum veya renkli kurşun kalem gibi nesnelerin kullanımını gerektiren çeşitli etkinlikler sunar. Çizim ve boyama gibi etkinlikleri teşvik ederek, çocuğunuza onları doğru bir şekilde nasıl kullanacağına yardımcı olabilirsiniz.

Okul Öncesi Eğitim

6. Bağımsız olmaları için onları teşvik edin.

Çocuğunuzun bağımsız olması ve anaokuluna başladığında belirli aktiviteleri kendi başına yapmayı öğrenmesi gerekir. Evde, küçük çocuğunuzun yüzünü silmek veya yemek veya oyun zamanından sonra ellerini yıkamasına yardımcı olmak için orada olacaksınız. Ama anaokulunda, hepsini kendi başına yapmak zorunda kalabilir. Bu yüzden anaokuluna gitmeden önce ona birkaç şey öğrenmeli.

7. Belirli bir rutininiz olsun.

Oyun, yemek, atıştırmalık, uyku vb. gibi çeşitli aktiviteler için belirli bir rutine sahip olmak ikiniz için de önemlidir. Çocuğunuza sadece disiplini öğretmekle kalmayacak, aynı zamanda kendi zamanınızı verimli bir şekilde yönetmenize de yardımcı olacaktır.

8. Çok katı olmamaya çalışın.

Disiplin, katılıkla karıştırılmamalıdır. Çocuklar, onlara karşı çok katıysanız inatçı olma eğilimindedir. Bu yüzden çocuğunuzla dostane bir şekilde konuşmanız ve sizinle korkusuz iletişim kurabilmesi için güvenini kazanmanız gerekir. Ayrıca çocuğunuzla güçlü bir bağ kurmanıza yardımcı olacaktır.

9. Öfke nöbetlerine teslim olmayın.

Ne çok katı ne de çok yumuşak olan doğru dengeyi bulmaya çalışın. Çocuğunuzun sinir krizi geçirmesine göz yummayın. Bunun yerine, belirli bir şey yüzünden sinir krizi geçiriyorsa, onu başka bir şey yapması için yönlendirin. En iyi yol, bu tür davranışların nedenini belirlemek ve ele almaktır.

10. Onlara bir yetişkin gibi davranmayın.

Bazen ebeveynler çocuklarından çok fazla şey beklerler. Çocuğunuza bir yetişkin gibi davranmak isteyebilirsiniz, ancak küçük çocuğunuzun hala öğrenme aşamasında olduğunu ve onun bir çocuk olduğunu anlamalısınız. Ona söylediğin her şeyi hemen anlamayı bekleme. Sabırlı olun ve kendi hızında öğrenmesine izin verin. Önemli olan, onu öğrenmeye ve denemeye devam etmeye teşvik etmenizdir. Çocuğunuzu neyin ilgilendirdiğini ve motive ettiğini öğrenmek isteyebilirsiniz. Ona bir görev verirken yaratıcı olun ve yapmanız gereken bir angarya yerine bunun ikiniz için de eğlenceli olmasını sağlayın.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir