Kızlar için Hangi Spor Daha İyi?

Diyet ve Zayıflama, Sağlık Eyl 17, 2022 Yorum Yok

Kızınız için bir spor seçerken, en çok neyi seveceğini düşünün. Pek çok seçenek var – Basketbol, ​​Voleybol, Yüzme ve Jimnastik, bunlardan birkaçı. Bu sporlar hem eğlenceli hem de rekabetçidir ve kızlar çeşitli nedenlerle bu sporlara girebilir.

Jimnastik

Jimnastik, kızların öğrenmesi için mükemmel bir spordur. Çoğu beden eğitimi sınıfının küçük sınıfları vardır, genellikle eğitmen başına altı ila dokuz kız arasındadır. Bu, kızların arkadaş edinmelerini ve sosyal beceriler geliştirmelerini sağlar. Kızlar ayrıca odaklanmayı, formlarını korumayı ve uygun vücut hizasını korumayı da öğrenirler. Jimnastik orta derecede zorlayıcı bir spordur.

1970’lerde kadın jimnastikçilerin yaş ortalaması azaldı. Komünist ülkeler, daha küçük kızların karmaşık akrobasileri daha iyi yapabileceğine inanarak kızları daha genç yaşta eğitmeye başladı. Yeni teknik, genç kızların girdikleri her yarışmayı kazanmalarını sağladı. Diğer ülkeler de yakında onu izledi.

Basketbol

Basketbolda yer alan fiziksel zorluklar her iki cinsiyet için de benzer olsa da, bazı önemli farklılıklar da vardır. Kızların yaralanma riski daha fazladır ve kızların vücutları farklı büyüme ve gelişme döngülerine sahiptir. Ergenlik döneminde büyüme atakları yaşama olasılıkları daha yüksektir, bu da erkeklerden daha fazla yaralanma yaşamalarına neden olabilir.

Kızlar oyunu erkeklerden farklı nedenlerle oynarlar. Daha rekabetçi ve daha atletiktirler. Ayrıca arkadaşlığa değer verirler. Erkeklerle basketbol oynamak, bir kızın, erkeklerin sahip olmadığı becerileri geliştirmesine yardımcı olabilir. Erkekler ayrıca bir kızın kendine güvenini geliştirmesine ve sahada daha rahat olmasına yardımcı olabilir. Kızlar ise rahatlık ve arkadaşlık üzerine odaklanma eğilimindedir.

Spor ayrıca depresyon riskini azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca intihar riskini azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca kızların bir sosyal ağ oluşturmasına yardımcı olur. Spor yapan kızların birbirine sıkı sıkıya bağlı olduğu topluluk, yetişkin olarak topluluklarına katılma şanslarını artırır.

Voleybol

Voleybol hem kızların hem de erkeklerin keyifle oynayabileceği mükemmel bir spordur. Kızlar daha esnek ve güçlü oldukları için erkeklere göre daha avantajlıdır. Bu, bir ani yükselişi veya darbeyi engellemek için daha uzağa ulaşabilecekleri anlamına gelir. Ayrıca kendilerine zarar vermeden topa dalabilirler. Kadınlar ayrıca erkeklerden daha çeviktir, bu nedenle topa saldırmak için yere daha da inebilirler.

Voleybol, hızlı ve dinamik hareket gerektiren bir oyundur. Oyuncular savunmadan hücuma kadar birçok farklı beceride iyi olmalıdır. Vurucular, orta blokçular, liberolar ve pasörler hepsini yapar. Oyun ayrıca uzun mesafe koşu gerektirir.

Yüzme

Kızlar için yüzmenin birçok faydası vardır. Birincisi, kas inşa eder ve dengeyi geliştirir. Ek olarak, alt sırt ve çekirdekteki derin dengeleyici kasları çalıştırır. Bu egzersiz aynı zamanda beyindeki kan akışını da artırır. Yüzme, çocukluk çağı obezitesiyle savaşmanın harika bir yoludur. Kızınız daha önce hiç yüzmediyse, onu bu yeni aktiviteye katılmaya teşvik etmek için asla geç değildir.

Kızların yüzmeyi erkeklerden daha iyi hale getiren birçok faktör vardır. Kızlar genellikle erkeklerden daha fazla kardiyovasküler ve aerobik kapasiteye sahiptir, bu nedenle daha kısa mesafelerde daha hızlıdırlar. Erkek çocuklar ise kas gücüne ve gücüne güvenirler. Buna ek olarak, kızların erkeklere göre tam 1500 metre dayanma olasılığı daha yüksektir. Sonuç olarak, yüzme ayrıca daha düşük yaralanma oranları ile ilişkilidir. Kadınların yüzmede yaralanmaları daha olasıdır (omuz, dirsek, diz ve bilek), sarsıntı çok nadirdir.

Lakros

Lakrosun kızlar için daha iyi olup olmadığı konusunda tartışmalar var. Çoğu kız cevabın evet olduğunu düşünüyor. Oyun, savunma yerine hücumu tercih eden kurallarıyla erkek oyunlarından farklıdır. Ancak bazı antrenörler aynı fikirde değil. Bu antrenörlerden biri, 2018 baharında kızların kauçuk başlık takmasını zorunlu kılan Hen Hud koçu Rob Molfetta. Kask kullanımına bir başka dönüşüm de Mahopac antrenörü Jim Lieto’dur.

Lakros oynayan kızların, daha sonraki yaşamlarında daha iyi notlar ve daha az sağlık sorunu da dahil olmak üzere birçok faydası vardır. Spor ayrıca daha iyi benlik saygısı, daha düşük depresyon insidansı ve daha olumlu vücut imajı ile ilişkilidir. Bu faydalar, kız çocukları için yaşam kalitesinin artmasına ve toplumları üzerinde olumlu etkilere yol açacaktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir