Daha Az Yerken Neden Kilo Veremiyorum?

Diyet ve Zayıflama, Sağlık Eyl 17, 2022 Yorum Yok

Cevap karmaşık, ancak genel fikir şudur: “Kendiliğinden” fiziksel aktiviteden yeterince kalori yakmıyorsunuz. Sonuç olarak, vücudunuz sindirim sürecinde yaktığınızdan daha fazla enerji emer. Ayrıca metabolizmanız eskisi kadar hızlı çalışmıyor.

“Kendiliğinden” fiziksel aktivite ile daha az kalori yakıyorsunuz

Farkında olmayabilirsiniz, ancak aslında daha az yerken “spontan” fiziksel aktivite ile daha az kalori yakıyorsunuz. Aslında, bu azalma yüzde beş kadar yüksektir. Çok fazla görünmese de zamanla artıyor. Kalori azalmasına “yanma sonrası etki” neden olur.

Egzersiz dışı aktivite yapmak için harcadığınız enerjiye “egzersiz dışı aktivite termojenezi” (NEAT) denir. Enerji alımınızın bu kısmı kontrol edilmez, ancak toplam günlük enerji harcamasının büyük bir kısmıdır. NEAT’iniz ile gerçek enerji harcamanız arasındaki fark, günde 2.000 kalori kadar yüksek olabilir. Kilo kaybı durumunda, spontan aktivitenizi günde 350 kaloriye kadar azaltabilirsiniz.

Sindirimde daha fazla enerji emiyorsunuz

Daha az yediğinizde, aslında sindirim sürecinde daha fazla enerji emiyorsunuz. Süreç çiğneme ve tükürük üretme ile başlar. Yiyecek yutulduğunda yemek borusundan geçer ve mideye girer. Mide, yiyecekleri ince bağırsağa boşalana kadar parçalamaya devam eder. Bir kez orada, besinleri yemekten emer.

Gerçek metabolizma hızınızdan daha az yiyorsunuz

Birçok insan, gerçek metabolizma hızından daha az yiyerek kilo vereceğine inanır. Ancak bu doğru değil. Diyet yaparken BMR’de hafif bir düşüş olabilir, ancak düşüş uzun vadeli ve önemli değildir. Çalışmalar, kalori kısıtlamasının kilo kaybı üzerinde önemli bir etkisi olmadığını göstermiştir. Örneğin, bir Norveç Üniversitesi araştırması, 171 kilolu kadının metabolizmasını inceledi. Bu kadınların kalorilerini günde 50 kalori azaltmalarına izin verildi. Bir yıl sonra metabolizma hızları normale döndü.

Bu yaklaşımın sorunu, her bireyin metabolizmasının değiştiği gerçeğini hesaba katmamasıdır. Örneğin, düşük aktif bir tiroid, daha düşük bir metabolik hıza neden olabilir. Ek olarak, uyku eksikliği, metabolik hızın azalmasının başka bir yaygın nedenidir. Uyku eksikliği de artan vücut yağ seviyelerine katkıda bulunur.

Yeterli kalori almazsanız, BMR’nizden daha az yemek kilo almanıza neden olabilir. Ayrıca, çok az yerseniz bu strateji kas kaybına neden olabilir. Ek olarak, kalori alımınızı kısıtlamak vücudunuzun metabolizmasına da zarar verebilir.

Bir kişinin BMR’si, düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu enerji miktarının matematiksel bir tahminidir. Bu kaloriler yiyeceklerden veya vücutta depolanan enerjiden gelebilir. Vücut enerjiyi yağ dokularında depolar ve bunları görevleri yerine getirmek için kullanır. BMR’nizden daha az yemek yemek mutlaka kötü değildir, ancak gerçek metabolizma hızınızdan önemli ölçüde daha az yemek yemenin olumsuz sonuçları olabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir