Raw Food (Çiğ Beslenme) Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyet ve Zayıflama, Sağlık Eyl 18, 2022 Yorum Yok

Dünyada son zamanlarda beslenme trendi olarak ön plana çıkan raw food diyeti yani çiğ beslenme ile artık sizler de fazla kilolarınızdan gönül rahatlığı ile kurtulabileceksiniz. Diyetin temel kuralı pişmemiş besinlerle beslenerek zayıflamaya başlamaktır. Diğer diyet türlerine göre oldukça fazla yadırgamış olsanız bile kısa zaman zarfı içerisinde diyet programına en iyi şekilde ayak sağlayabileceğinizi de söylemek isteriz. Pişirme gibi hiçbir şekilde ısı işleminden geçirilmemiş olan gıdalar sayesinde hem beslenmenizi daha sağlıklı bir şekilde yapabilme şansına sahip olacak hem de fazla kilolarınızdan en hızlı süre sürede kurtulacaksınız. Günümüzde özellikle pişmemiş yani diğer tabiriyle çiğ özelliğe sahip olan besinler, ölmemiş yaşayan besinler olarak kabul görmektedir.

Raw food diyeti içerisinde en önemli fark ise et olmamasıdır. Raw food diyeti uygulayanlar arasında 2 grup vardır denilebilir. Buna göre bir grup hiç et tüketmezken diğer grup ise yalnızca sınırlı sayıda et tüketimi içerisine girebilecektir. Diğer bir ifadeyle 47°C daha altı sıcaklıklardaki besinlere çiğ besinler denilirken bu tür besinler de artık raw food diyeti kategorisinde yer alıyor.

Raw Food Diyeti Özellikleri

Çiğ beslenmeye alışık olmayanlar için diyet biraz olumsuz görülebiliyor. Çünkü günlük yaşantımız içerisinde sık sık tüketmiş olduğumuz besin gruplarını daha yüksek ateş içerisinde pişirdiğimizden dolayı doğal olarak çiğ besinlere alışabilmeniz de biraz sizin için sorun olabilecektir.

Raw food diyeti artı yönlerine göz attığımızda ise sağlıklı beslenmiş olacak ve çok fazla pişmemiş olan besinlerin daha kolay ve sorunsuz şekilde sindirilmesini de sağlamış olacaksınız. Eğer ki sağlıklı bir şekilde beslenmek istiyorsanız mutlaka raw food diyeti uygulamanız gerekir.

4 Günlük Raw Food Diyeti Listesi

  1. Gün

KahvaltıFındıklı süt, Taze meyveli granola

Ara Öğün: Çilekli smoothie

Öğle: Keten tohumlu kraker, Muz kurusu (bir avuç), İncir – roka salatası, Atıştırmalıklarınızda ise çerez yiyebilirsiniz.

Akşam: Avokado çorbası, Karalâhana salatası

  1. Gün

Kahvaltı: Smoothie, Ilık süt içerisine bir miktar badem ezmesi katılabilir

Öğle: Çoban Salata, 2 mandalina, 2 adet salatalık

Ara Öğün: Az sütlü kahve

Akşam: Bir porsiyon ıspanak ve havuç

  1. Gün

Kahvaltı: Bir porsiyon meyve tüketilmeli

Öğle: Bir porsiyon kabak yemeği ve yanında az yağlı yoğurt, 2 bardak tarçınlı su

Akşam: Bulgur pilavı (bir porsiyon), Bir tabak salata

  1. Gün

Kahvaltı: Bir tabak meyve, 2 su bardağı su

Öğle: Bir porsiyon karnabahar yemeği, Bir tabak çoban salata, Bir bardak su

Akşam: Bir porsiyon avokado salatası, Bir porsiyon ıspanak, Bir miktar havuç

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir