10.000 Adım Kaç Kalori Yaktırır?

Diyet ve Zayıflama Eyl 19, 2022 Yorum Yok

Yürüyerek günde kaç kalori yaktığınızı merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Yürüyerek kaç kalori yaktığınızı hesaplamak için BMI’nizi ve mil veya dakikada kaç kalori yaktığınızı bilmeniz gerekir. Bu iki sayıyı biliyorsanız yürüyerek ne kadar kalori yaktığınızı kolayca hesaplayabilirsiniz. 35 kişiyle yapılan bir araştırma, adım sayısını 10.000’e çıkardıktan altı ay sonra BMI’lerinin %3,7 azaldığını ve diğer önlemlerde iyileştiğini buldu. Vücudun ihtiyaç duyduğu enerji miktarının büyüklüğü ile doğru orantılı olduğuna dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle, daha küçük insanlar mil veya dakika başına daha az kalori yakar.

10.000 adımda yakılan kalori sayısını hesaplayın

10.000 adım yürüyerek yakılan kalori miktarı bir dizi faktöre bağlıdır. Örneğin boyunuz, yürüyüş hızınız ve yürüyüşünüzün arazisi ne kadar kalori yakacağınızı belirleyecektir. Kilonuz ve aktivitenizin süresi de rol oynayacaktır. Neyse ki, 10.000 adımda yakacağınız kalori miktarını hesaplamanıza yardımcı olacak birkaç araç var.

10.000 adımlık bir günde kaç kalori yakacağınızı belirleyen bir diğer faktör de hızınızdır. Sabit bir hızda yürüyen bir kişi, daha yavaş bir hızda yürüyen birinden daha fazla kalori yakabilir. Saatte beş mil hızla yürüyen bir kişi dakikada yedi kalori yakabilir. Tersine, saatte üç ila dört mil hızla yokuş aşağı yürüyen biri, dakikada 3.5 ila yedi kalori yakar.

Genel olarak 10.000 adım yürümek 260 ila 420 kalori yakar. Bununla birlikte, günlük kalori yakmanız bundan daha yüksek veya daha düşük olabilir, çünkü miktar kilonuza ve yürüme hızınıza bağlı olacaktır. Ayrıca dik bir yokuştaysanız daha fazla kalori yakarsınız. Kilo vermek istiyorsanız, günde 10.000 adım yürümek haftada bir kilo vermenize yardımcı olacaktır. Kilo vermeye çalışıyorsanız, önerilen kalori alımı 2000 ila 2500 kaloridir.

Günde 10.000 adım yürümek önemli bir yağ kaybıyla sonuçlanmasa da günlük aktivite seviyenizi artıracak ve bu da sağlığınız için faydalı olacaktır. Ayrıca günde 10.000 adım yürümek de fazla kiloları yakmanıza yardımcı olacaktır.

Dakikada yakılan kalori miktarını hesaplayın

10000 adım atmak günde 400-500 kalori yakabilir. Bu, haftada yaklaşık bir kilo kilo kaybı anlamına gelir. Kalori yakmak için en iyi egzersiz koşmak olsa da, bu egzersizi yüksek yoğunluklu sprintler gibi başka şekillerde de yapabilirsiniz.

10.000 adımlık hedefin arkasındaki fikir tamamen bilimsel değil. Başlangıçta tıbbi nedenlerle değil, pazarlama amacıyla oluşturuldu, ancak araştırmacılar, ne kadar çok insan hareket ederse, o kadar fazla kalori yaktığını biliyor. Bu nedenle, bu zorluğu üstlenmek ve hedefi kilo verme planınızın bir parçası haline getirmek faydalı olabilir. Tabii ki, aktivite eşiğinizi yükseltmenin yanı sıra sağlıklı bir diyet ve günlük kalori açığı eklemek de önemlidir.

Fiziksel aktivite sırasında yakılan kalori miktarı, genetik dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Yakılan kalorilerdeki varyansın %72 kadarının genetik faktörlerle açıklanabileceği tahmin edilmektedir. Diğer bir faktör ise egzersizin süresi ve yoğunluğudur. Genetik ve vücut ağırlığı da toplam kalori harcamanızı belirlemede önemli bir rol oynar.

BMI’nizi öğrendikten sonra, mil başına yakılan ortalama kalori sayınızı hesaplamak için bir hesap makinesi kullanabilirsiniz. Hesaplayıcı yaşınızı, boyunuzu ve cinsiyetinizi dikkate alacaktır. Bu hesap makinesini kullanırken yürüme hızını da göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.

Mil başına yakılan kalori miktarını hesaplayın

Zindelik seviyenize bağlı olarak, kilo vermenize yardımcı olması için 10.000 adımlık temel kuralı kullanabilirsiniz. Bu basit kural, kan şekerinizi ve metabolik faktörlerinizi en iyi durumda tutarken, mil başına yaklaşık 100 kalori yakmanızı sağlar. İyi bir kural, günde en az iki mil veya on bin adım yürümektir. Bunu yapabiliyorsanız, daha sağlıklı bir yaşam tarzına doğru ilerliyorsunuz demektir.

On bin adım atarken kilometre başına yakılan kalori miktarını hesaplamak için öncelikle kilonuzu kilogram olarak belirlemelisiniz. Bu miktara sahip olduğunuzda, onu bir denkleme bağlayabilirsiniz. Ardından, on bin adım atarak harcadığınız toplam dakika sayısıyla çarpın.

Yürürken mil başına yakılan kalori miktarını etkileyen birçok faktör vardır. Kilonuz, yürüyüş hızınız ve yüzey tipiniz, mil başına kaç kalori yaktığınızı belirlemede önemli bir rol oynar. Örneğin, saatte beş mil hızla yokuş yukarı yürümek, dakikada yaklaşık yedi kalori yakabilir. Yokuş aşağı yürümek dakikada üç ila dört kalori yakabilir.

Bir kişinin ağırlığı, mil başına yakılan kalori miktarını etkilerken, genel bir kural, bir milin beş mile eşit olmasıdır. Örneğin 180 pound ağırlığındaki bir kişi, mil başına yaklaşık 100 kalori yakar. Günde beş mil yürürseniz, haftada yaklaşık üç bin kalori yakarsınız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir