Sağlıklı Diyet Listeleri Nasıl Hazırlanmalı?

Diyet ve Zayıflama, Sağlık Eyl 17, 2022 Yorum Yok

Sosyal yaşantıda, yeni insanlarla tanışmada, alış veriş yaparken dahi; dış görünüşün, fiziksel özelliklerin ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. En basitinden düşünecek olursak alışveriş esnasında beğendiğimiz bir kıyafetin kendimize uygun bedenini bulmakta zorlanırız. Öte yandan bildiğimiz üzere uzun boylu, zayıf fit bir görünüme sahip olan bir kişi hemen dikkat çekip, ilgiyle karşılanırken, kilolu insanlar ise toplum tarafından dışlanmaktadır. Sizler de kiloluysanız ve kilolarınız nedeniyle bu tip sorunlar yaşıyorsanız bu sorunlar sizin kaderiniz olmasın. Eğer bu fazlalıklardan kurtulmak istiyorsanız yapmanız gereken depresyona girip sosyal yaşantıdan uzaklaşmak değil bu sorunu ortadan kaldıracak çözüm yolları bulmaktır.

Kendinizi tanıyan ve objektif bir insansanız kilo almanızın sebebini hiçbir şekilde bahane üretmeden gereğinden yüksek kalori almaktan kaynaklandığını bilirsiniz. Bu nedenle zayıflama yolunda besinlerinizin azalacağını, daha düşük kalorili besleneceğinizi bilmelisiniz. İşte ilk aşamada hayatınıza sokacağınız diyet listeleri sizin ilk çözüm yolunuz olacaktır. Diyet listeleri hazırlanma aşamasında olsun öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler olsun, oldukça kapsamlı bir sistemdir. Bu nedenle onu makalemizin ilerleyen kısmında daha ayrıntılı bir şekilde ele alacağız.

Zayıflamak, hantal görünümden kurtulmak ve ideal kilonuza ulaşmak için diyet listeleri ile birlikte yapmanız gereken bir uygulama daha vardır. İşte 2. çözüm yolumuz ise spor aktiviteleri. Her ne kadar çok faydası olacaksa da illa ki bir spor salonuna yazılmanıza veya özel spor kulüplerine gitmenize gerek yok. Evinizde yapabileceğiniz egzersizler veya yürüyüş, parklardaki spor aletleri bu yolda yapabileceğiniz egzersiz çalışmalarının temelini oluşturacaktır. Bugünkü makalemizde zayıflamak için yapılması gereken diyet listeleri nasıl hazırlanmalı, nelere dikkat edilmeli, nelerden uzak durulmalı gibi konulara değineceğiz. Çünkü sağlıklı ve kusursuz bir şekilde zayıflamak tabii ki doğru hazırlanmış diyet listeleri ile mümkündür. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için benim size önerim, kendinize özel bir diyet listesi programı oluşturmanızdır. Bunun için gün içerisinde tükettiğiniz besinleri, aldığınız kalori miktarını, gün içerisindeki hareketliliğinizi göz önünde bulundurmanız önemlidir. İlk aşamada bunun için bir diyetisyene de başvurabilirsiniz. İdeal diyet listeleri zayıflamak isteyen kişinin diyete başlamadan önce aldığı kaloriden daha az kalori içermelidir. Eğer diyete başlamadan önce aldığınız kaloriyle diyetteki besinlerin kalorisi aynı veya daha fazla olursa zayıflamanız pek mümkün olmayacaktır.

Diyet Listeleri Hazırlarken En Çok Yapılan Yanlışlar

Diyet listeleri uygulanırken ve hazırlanırken listenin en başına kesinlikle bol bol su içilmesi not edilmelidir. Vücudun toksinlerden arındırılmasını, yağların vücutta serbest kalmasını ve güzelleşmeyi sağlayan su, günde 2 litreye kadar tüketilmelidir. İnsanlar diyet listeleri hazırlarken listeye sadece birkaç bir besin ekleyerek zayıflama sürecini işkence haline getirirler. Ancak bu oldukça yanlış bir uygulamadır. Sağlıklı bir diyet listesi kişinin ihtiyacını karşılayacak şekilde hem yağ, hem karbonhidrat, hem protein hem de mineral içermelidir. Eğer vücudun ihtiyacını karşılayacak şekilde bu besinler listede bulunmazsa sağlığınızı tehlikeye atmış olursunuz. Tabii ki normalden daha az ve sağlıklı bir şekilde bu besinler alınacaktır ama kesinlikle yeteri miktarda listede bulunmalıdır.

Yapılan diğer bir yanlış ve sağlıklı diyet listelerinde dikkat edilmesi gerekilen diğer bir konu ise listenin vücudun enerjisini karşılayacak şekilde besin içermesidir. Aynı şekilde listelere çabuk zayıflamak için az besin koyup, vücudun enerjisini karşılayamaması da sağlık sorunlarına neden olabilir. Vücut yorgun, halsiz ve ruhsal olarak çöküntüye girebilir. Eğer diyet listeleri diyeti yapacak olan kişinin özelliklerine göre hazırlanırsa daha etkili olacaktır. Bu nedenle vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi yeteri miktarda karşılayacak olan diyet listeleri ideal listelerdir.

Kesinlikle zayıflamak için aç kalmak zorunda olduğunuzu düşünmeyin. Bu çok yanlış bir uygulamadır ve aç kalarak sağlıklı bir şekilde zayıflayamazsınız. Diyet listeleri kesinlikle alkol, sigara, fast food, yoğun şekerli ve asitli içeceklerden uzak olmalıdır. Oldukça yüksek kaloriye sahip olan fast food yiyecekler ve asitli içecekler hayatınızdan çıkarmanız gereken gıdalardır. Listenizde olması gereken yiyeceklerin fazla yağlı ve şekerli olmamasına dikkat etmeli ve mümkünse evde hazırlanmış olmasına özen göstermelisiniz. Çayda, kahvede, tatlıda kullanılmaması gereken şeker ürünü yerine vücudunuzun şeker ihtiyacını karşılamak için meyve tüketebilirsiniz. Bildiğiniz gibi meyvelerde doğal şeker bulunmaktadır. Diyet listesindeki ara öğünleri meyve ve çok hafif tatlılarla zenginleştirebilirsiniz.

Diyet Listelerinde Bulunması Gerekenler

Sağlıklı ve dengeli bir şekilde zayıflamak için diyet listeleri lifli sebzeler ile zengin olmalıdır. Hemen hemen her öğününüzde bulundurabileceğiniz sebze yemekleri ve salatalar ideal yemekleriniz olmalıdır. Yağsız mevsim salatası yemeğinize başlamadan tüketildiğinde hem uzun süre acıkmamanızı hem de daha az yemek yemenizi sağlayacaktır. Eğer hazırlanmış olan diyet listeleri gün içerisinde acıkmanızı engellemiyorsa, açlık hissediyorsanız besinleri arttırmadan sadece öğün sayısını arttırıp besinleri öğünlere bölebilirsiniz. Bu sayede hem az hem de sık sık yiyerek acıkmamış olursunuz.

İdeal diyet listeleri hazırlamak için diyete başlamadan önce bir gün boyunca neler yediğinizi bir yere not edin. Gün içerisinde ne kadar aktif hareket ettiğinizi de gözlemleyin. Sonrasında zayıflamak için hangi besinleri diyet listesine ekleyip eklememeniz gerektiğini inceleyin. Bu bilgilere göre diyet listenizi hazırlayın ve daha fazla enerji harcamanız gerekiyorsa veya zayıflama sürecinizi daha kısa ve etkin tutmak istiyorsanız mutlaka egzersizlere yönelin. İşte bu bilgiler sizi sağlıklı bir şekilde zayıflatacak olan ideal diyet listeleri için altın kurallardır.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir