Sevgiliniz Hayatınızın Merkezinde Olmamalı

Yaşam Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Uzmanlar iyi bir ilişki için sevgilinize bağlı ama bağımlı olmamanız gerektiğini dile getiriyor. İlişki uzmanları sevgilinizi hayatınızın merkezine koymamanız gerektiğini, koyduğunuz takdirde hayatınızdaki birçok şeyi ona göre yönlendirdiğinizi ve karşı tarafın isyan etmesi halinde de ruhsal bunalıma gireceğinizi dile getiriyor. Siz sevgilinizi sevebilir ve ona sonsuz bir bağımlılık hissedebilirsiniz. Sevgilinize sonsuz bağlılık hissetmeniz gayet normaldir ama bu bağlılık bağımlılığa dönüşürse o zaman iş sakat bir duruma gider. Kaldı ki karşı tarafı bu bağımlılık ile yorabilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre alkol ve madde bağımlılığı ne ise bir insana karşı duyulan bağımlılık da aynıdır. Bağımlılıklar sonsuz sayıda sıralanabilir.. İnternet bağımlılığı, alışveriş bağımlılığı diye bu liste uzayıp gidebilir. Bağımlılıklar birçok alanda görülebilir.

Bağımlılık güzel bir şey gibi dursa da aslında mutluluğunuzu bir şeylere endekslemeniz uzun vadede yıpratıcı bir etki ortaya çıkartıyor. Bağımlı kişilikler gerek işlerinde gerekse de sosyal ilişkilerinde her zaman sorunlarla karşı karşıya kalıyorlar. Bu kişiler genelde kendilerini 2. plana atıyorlar. Kişi hayatı ile ilgili bütün planlarını bağımlılık çerçevesinde yapıyor. O nedenle kişi kendi ile ilgili planlarını da kendi geleceğini de ikinci plana atıyor.

İnsanlar maddeye ya da eşyaya bağlı oldukları gibi insanlara da bağlı olabiliyorlar. Bağımlı insan modelleri her zaman çocuk gibidirler. Aşırı sahiplenen ebeveynler nedeniyle bazı kişiliklerde bağımlılık durumu geçmez ve bunu hayatlarında da devam ettirirler.

Sağlıksız ilişkiler kişileri mutsuz eder. Bağımlı kişiler tek başlarına hareket edemediklerinden karşı tarafı yıldırırlar. Kişi takıntılı bir şekilde onu düşünür durur. Boş kaldığı zamanlarda da onu düşünerek zamanını geçirir. Bağımlı kişilerde asıl sorun kişilerin çocukluklarıdır. Bu kişilerin uzman desteği alması gerekmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir