Tavuk alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Yaşam Kas 07, 2022 Yorum Yok

Protein ve vitamin içeriğiyle, tavuğun sağlıklı beslenmede Değerli bir yeri var. Lakin, tavuk alırken kimi püf noktalarına dikkat etmemiz gerekiyor. Lezzetli, sağlıklı tavuk seçmenin inceliklerini Özel haberimizden öğrenebilirsiniz; bundan sonra mutfak alışverişlerinizde Fazla Yardımcı olacak.

Kaliteli protein, düşük yağ ve vitamin-mineral zengini tavuk eti, insan sıhhatine faydalı olduğu kadar, düşük maliyetiyle ve yanlışsız beslenmedeki değeriyle de öteki hayvansal protein eserlerine nazaran en Fazla tüketilen besinlerin başında geliyor.

Tavuğun yararları nelerdir?

Protein deposu olan tavuk eti, uzun müddet tok tutuyor ve yağ yakmaya Yardımcı oluyor. Bilhassa çocukların gelişim devrinde ve Ebeveyn adaylarının beslenmesinde Kıymetli bir yer tutuyor. kalp dostu olarak koroner kalp hastalıkları riskini Kıymetli ölçüde azaltıyor. İçeriğindeki vitaminler her ıslak kümesi için bedenin gelişimine ve bağışıklık sisteminin korunmasına dayanak oluyor. Liflerinin kısa olmasından Dolayı kolay sindirilebilen ve hazmı kolay bir besin olan tavuk eti sıcak ve soğuk tüketilmesi ve pratik nedeniyle de sıkça tercih edilen besinler ortasında yer alıyor.

Tavuk alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Tavuk satın alırken eserin markalı ve ambalajlı olmasına dikkat edilmelidir..
  • Ürünün nihayet tüketim tarihi kesinlikle incelenmelidir.
  • Ürünün soğuk zincirinin bozulmadığına ve saklama şartlarının Müsait olup olmadığına dikkat edilmelidir. Yani, tavuğun soğukta koruma edilmediği/soğuk olmadığı hissedilirse alınmamalıdır. Bunun için soğutuculardaki sıcaklık göstergeleri Denetim edilebilir.
  • Tavuğun tazeliğini ve soğukluğunu müdafaası için eserin alışverişte en sona bırakılması Müsait olur. Böylece alışveriş mühleti boyunca sepette bekleyen piliç eti soğukluğunu kaybetmez.
  • Alışveriş sonrası konuta gelindiğinde piliç etini oda sıcaklığında bekletmeden buzdolabına kaldırılmalıdır.
  • Satın alınan piliç dondurulmuş ise ve Çabucak pişirilmeyecekse ambalajıyla Bir arada derin dondurucuda (-18°C’) 6 ay mühletle koruma edilebilir.
  • Satın alınan Eser buzdolabında (0-4°C) nihayet kullanma tarihine kadar saklanabilir.
  • Çözündürülmüş piliç tekrar dondurulmamalıdır.

Tavuk pişirirken nelere dikkat etmeliyiz?

Tavuk Şayet buzdolabında çözündürülecekse yaklaşık 1 gün öncesinde derin dondurucudan çıkarılıp buzdolabına konulmalıdır. Süratlice çözündürmek için mikrodalga fırın da kullanılabilir.

Tüketilmeyecek kısım çözündürmeden tekrar dondurucuya koyulmalıdır.

Çiğ tavuğun pişirme hazırlığında ve sonrasında eller, mutfak tezgâhı, kesme tahtası, bıçaklar sabunlu suyla düzgünce yıkanmalıdır.

Dondurulmuş tavuğu uygun şartlarda çözündürdükten sonra haşlamak yeterli bir formüldür ve yemeğinizin daha lezzetli olmasını sağlar.

Piliç etinin tam pişmiş olması değerlidir. Önerilen müddete bağlı kalarak ve suyu berraklaşana kadar haşlanmalıdır.

Tavuğa çatal batırılarak pişip pişmediği anlaşılabilir. Çatal batırıldığında çıkan su berraksa piliç pişmiş demektir.

Emin olmak için bir modül piliç eti tabağa alınıp kesilerek pişip pişmediği anlaşılabilir.

Fırında tavuk pişirmenin püf noktaları nelerdir?

Tavuğun kendi yağının içinde pişmesi ve nemini müdafaası, hasebiyle daha lezzetli olması için fırın poşeti içinde pişirmek daha uygundur.

Eğer fırın poşeti kullanmadan tepsi içinde pişirmek tercih ediliyorsa, pişme esnasında tavuğun kendi yağının, tepsinin boş kısımlarında birikerek yanmaması/kurumaması için Ufak bir tepsi kullanılmalıdır.

Pilicin nar üzere kızarması isteniyorsa, pişmeye yakın piliç fırından çıkarılıp ağız tadına nazaran üzerine tereyağı yahut ballı su sürülerek tekrar fırına verilebilir.

Lezzetli sonuçlar elde etmek için Tüm pilicin içine soğan, sarımsak, limon, adaçayı, kekik, defne yaprağı, portakal üzere lezzet artırıcı gereçler de konulabilir.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği’ne tavuk alma ve pişirme hakkında verdiği bilgiler için teşekkür ederiz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir