14 Yaşında Hangi Sporlara Başlayabilirsiniz?

Sağlık, Yaşam Eyl 20, 2022 Yorum Yok

Erken yaşta başlayabileceğiniz birçok spor var. Bunlardan bazıları Jimnastik, Basketbol ve Futbol. Erken yaşta başlamak için doğru olanı seçmek, fiziksel yeteneklerinize ve ilgi alanlarınıza bağlı olacaktır. Doğal bir futbolcu olabilirsiniz veya futbolda o kadar iyi olmayabilirsiniz. Her iki durumda da, koordinasyonunuz üzerinde çok çalışmanız gerekecek.

Bayrak futbolu

Bayrak futbolu, genç sporcuları futbol sporuyla tanıştırmak için harika bir yoldur. Bayrak futbolu, genç sporculara oyunun temel kural ve kavramlarını öğretmenin yanı sıra önemli takım çalışması becerilerini de öğretir. Mücadele futbolunun aksine, bayrak futbolu her zaman ve her yerde oynanabilir. Spor, sağlıklı yaşamı teşvik eder ve dışarı çıkmanın mükemmel bir yoludur. Modern yaşam standartları, birçok çocuğun hareketsiz alışkanlıklar geliştirmesine ve fiziksel aktivite eksikliğine yol açmıştır. Çoğu çocuk zamanlarının çoğunu içeride, ekranlara bakarak geçirir.

Bayrak futbolu, normal mücadele futboluna benzer, ancak daha az fiziksel risk içerir. Bayrak futbolu, yaralanma riskini azaltmanın yanı sıra, olumlu tutumların ve fiziksel uygunluğun gelişimini teşvik eder. Bayrak futbolu mücadeleyi içermediğinden, çocuklara futbolun temellerini öğretmenin de harika bir yoludur. Her yaştan erkek ve kız çocukları için eğlenceli ve teşvik edici olabilir.

Jimnastik

14 yaşındaysanız, jimnastiğe başlayabilirsiniz, ancak bunu profesyonel seviyeye getirmek daha zor olabilir. Bir kolej jimnastiği bursunu denemeden önce 9. seviye veya daha yüksek olmalısınız. Yine de jimnastik, vücudunuzu geliştirmenin ve bir başarı duygusu geliştirmenin harika bir yoludur. Jimnastik aynı zamanda arkadaş edinmenin, kondisyon seviyenizi geliştirmenin ve rekabet etmenin eğlenceli ve aktif bir yoludur.

14 yaşından büyükseniz jimnastik öğrenmeye de başlayabilirsiniz. Birçok spor salonu yetişkin jimnastiği dersleri sunmaktadır. Birçok insan yaşlandıkça jimnastiğe başlasa da, sporu hızlı bir şekilde öğrenmek mümkündür. 20’li, 30’lu ve hatta 50’li yaşlarındaki yetişkinler, özellikle kasları gelişmişse, hızlı bir şekilde başlayabilirler.

Futbol

Pek çok genç 14 yaşında futbol oynamaya başlar. Bu yaşta futbolu incelemeye ve becerilerini geliştirmeye başlayabilirler ancak profesyonel düzeyde oynayacak kadar olgun değiller. Bu, önemli fiziksel büyüme, koşullanma ve yüksek düzeyde rekabet yaşayamayacakları anlamına gelir.

Başlamak için asla geç değildir. Rekreasyon ligleri yerel olarak düzenlenir ve liseye kadar tüm bölümleri içerebilir. Bir futbolcu çok genç yaşta oynamaya başlayabilir ancak motor ve koordinasyon becerilerini geliştirmeye çalışmalıdır.

Basketbol

Basketbol her yaştan çocuklar için harika bir spordur. Dayanıklılık, iyi koordinasyon ve kuralların iyi anlaşılmasını gerektirir. Ayrıca çocukların analitik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Bu yaş, çocukların oyunu öğrenmesi ve bir gençlik takımına katılması için idealdir. Ayrıca bir spor salonunda veya jimnastik merkezinde çalışmaya başlayabilirler. Küçük çocuklar bile tenis veya yüzme gibi diğer sporlara katılabilir.

Spora ne kadar genç başlarsanız o kadar çok zevk alırsınız. Küçük çocuklar, büyüklere göre daha hızlı ilerleme eğilimindedir. Ayrıca, genç yaşta oynamaya başlarsanız, bir üniversite takımına girme şansınız daha fazla olacaktır. Yeni bir oyuncuysanız, kendi yaşınızdaki diğer çocuklara karşı oynamak en iyisidir. Daha genç ve daha yaşlı oyuncular arasındaki rekabet, becerilerinizi daha hızlı geliştirmenize yardımcı olabilir.

Tenis

Tenis, genç yaşta başlamak için mükemmel bir spordur. Çocuklar üç yaşından itibaren oyunu oynamayı öğrenebilirler. Kendi başlarına yürüyebildiklerinde tenis topuna raketle vurmayı deneyebilirler. On ya da on bir yaşında tenis kortuna gidebilir ve tenis topuyla oynayabilirler.

Birçok insan çeşitli nedenlerle tenis oynamayı tercih eder. Bazıları eğlence için oynar, bazıları ise profesyonel olarak rekabet etmek veya yeni bir sporu denemek ister. Tenise genç yaşta başlanabilirken, bir başlangıç ​​yapmak ve gerekli pratiği yapmak, hedeflerinize ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz becerileri geliştirmenizi sağlayacaktır.

Voleybol

On dört yaşında hangi sporlara başlayabileceğinizi merak ediyorsanız, çoğu sporun bu yaşa uygun olmadığını bilmelisiniz. Bunun nedeni, çoğu insanın diğer sporları yapmak için gerekli olan koordinasyon becerilerini zaten geliştirmiş olmasıdır. Ancak, profesyonel bir sporcu olmaya kararlıysanız, işe koyulmanız gerekir.

Bireysel spor yapmaya başlayabilirsiniz. Bunlar, başkalarına karşı değil, kendinize karşı oynadığınız oyunlardır. Bu sporlar, fiziksel gücü geliştirmeye ve açık hava etkinliklerini teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir