Aldatılmak Sizin Suçunuz Değil

Yaşam Ağu 16, 2022 Yorum Yok

Büyük umutlar ve hayallerle ilişkiye başladığınız kişi gün gelip sizi aldatsaydı ne hissederdiniz?

Kuşkusuz hiçbir insan böyle bir durumda iyi hissedemezdi. Bu gerek kadına yapılsın gerekse erkeğe yapılsın hiçbir ülkede, hiçbir ahlak yasasında, hiçbir vicdanda böyle bir durum kabul edilemez. Ahlakı, vicdanı ve insanlığı olan hiçbir insan da bir başka insana bunu layık görmez.

Aldatılmak asla hak edilmez

Aldatmak dünya üzerindeki en adice işlenmiş suçlardan biridir. Mesele hiçbir zaman bir insanı, bir başka insana tercih etmek değildir. Mesele aldatan kişinin kendini küstahça bir insanı ‘aldatabileceğine, kandırabileceğine’ inandırmasıdır. Aslında aldatan kişinin kendisi bir aldanma içindedir. Aldatan kişi sadece kendini kandırır. Dünyada hiçbir yalan gizli kalmamıştır. Yalanlar ortaya çıktığında gerçekten kim aldatılmıştır ve kim kandırılmıştır meydana çıkar. Aldatan kişi benmerkezci ve egoist bir şekilde bir başkasını kandırabileceğini ve aldatabileceğini düşünmüştür ve bunun verdiği hazla sarhoş olmuştur. Yalan ortaya çıktığında aldatan kişi ayılacaktır.

Aldatmanın psikolojik arka planında aşağılık kompleksler yatar. Aldatmada rol oynayan 3. şahıslar da aynı aşağılık kompleksine sahiptirler. Başkalarının mutluluğuna göz dikerler. Onların ilişkilerini bozarak tatmin olma eğilimindedirler. Çünkü hayatta elinden gelen tek şey budur. Her ikisi de acınası haldedir. Ancak genelde aldatan ya da aldatmada rol oynayan 3. şahıslar değil de aldatılan kişi hatayı kendinde görür ve kendine karşı haksızlık etmeye başlar. Alelade tüm dünyada suç sayılacak bir fiili işleyen kendisi olmadığı halde tüm suçu kendi üzerine alır. Kendini sorgular aldatılan taraf. Çünkü aldatılan taraf insandır. Vicdanı vardır, aklı vardır ve neden diye sorar. Oysa diğerleri bunları sormaktan acizdir.

Doktorların bir tavsiyesi var. Aldatılmak suçtur ama bu suçu siz işlemediğiniz için suçu üzerinize almayın. Bırakın bu suçu yapan düşünsün.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir