Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyet ve Zayıflama Eki 03, 2022 Yorum Yok

Aralıklı oruç veya kısaca terimsel kısaltması IF, son zamanlarda çok dikkat çeken bir diyet planıdır. Peki, IF nedir ve nasıl çalışır? IF genellikle her gün bir süre oruç tutmayı ve ardından günün geri kalanında normal yemeyi içerir.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

Alternatif gün orucu, uzun oruç ve günlük oruç dahil olmak üzere birkaç farklı IF diyeti türü vardır. Alternatif gün orucu, gün aşırı normal yemek yemeyi ve ertesi gün oruç tutmayı içerir. Uzatılmış oruç, ilk gün akşam yemeğine kadar sadece su tüketmeyi içerir. İkinci gün, hafif bir yemek yiyebilir ve ardından bir tam gün oruç tutabilirsiniz. Günlük oruçlar, her gün yalnızca sınırlı bir zaman dilimi içinde yemek yemeyi içerir. Örneğin, gün boyunca tüm yemeğinizi sadece sekiz saatlik bir pencerede yiyebilirsiniz, mesela tüm yemeğinizi öğlen ile akşam 8 arasında yiyebilirsiniz.

IF Diyeti Sağlıklı Mıdır?

IF diyetleri, kilo kaybı, çeşitli kanser türleri için azaltılmış risk ve genel olarak iyileştirilmiş sağlık dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir. IF, kalorileri veya porsiyon boyutlarını saymak zorunda kalmadan kilo vermek ve sağlığını iyileştirmek isteyen biri için harika bir diyettir. Ayrıca, IF yapmanın birkaç farklı yolu vardır, böylece yaşam tarzınıza ve kişiliğinize en uygun olanı seçebilirsiniz.

IF, genel sağlığınızı iyileştirirken kilo verme hedeflerinize ulaşmanız için harika bir yoldur, ancak bunu yaparken dikkatli olmalısınız. Pek çok diyet sağlığınız için tehlikeli olabilir ve yanlış yapıldığında ölüme bile yol açabilir, bu nedenle herhangi bir diyet planına başlamadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız. IF da bu konuda bir istisna değildir. Genel olarak IF güvenli ve sağlıklı bir diyettir ancak diyet sırasında bol su içmeyi ve uygun vitaminleri almayı unutmamalısınız. İş veya okul programınıza bağlı olarak oruç tuttuğunuz süreyi de ayarlamanız gerekebilir.

IF ilk başta biraz garip görünebilir, ancak yazdığım gibi, kilo vermeniz ve genel sağlığınızı iyileştirmeniz için mükemmel bir yoldur. Dini olarak tutmanız gereken oruçları da IF yaparken niyetlenip bir yandan tutabilir, hem manevi olarak hem maddi olarak hafifleyebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir