Türk Kahvesinin Bilinmeyen Zararları Nelerdir?

Türk Kahvesinin Bilinmeyen Zararları Nelerdir?

Genel Eki 03, 2022 Yorum Yok

Türk kahvesi çoğunluk olarak özellikle de Türk toplumu tarafından severek tüketiliyor. Sabah uyandıktan sonra uykunun açılması için, gün içerisinde ‘keyif kahvesi’ olarak adlandırılmış hâli ile, eş-dost, arkadaş ortamlarında vs. çokça tercih ediliyor. İsteğe bağlı şekersiz, az şekerli, orta, şekerli olarak içiliyor. Ancak faydasını görmek istiyorsanız, şekersiz içmeye alışmalı ve o şekilde tüketmelisiniz. Türk kahvesinin, günlük ideal tüketim oranı 2 fincan ile sınırlıdır. Bu sayının artması durumunda çeşitli rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu rahatsızlıklar gençlere göre ileri ki yaşlarda daha fazla görülür. Fakat bu demek değil ki gençler istediği kadar içebilir. Yaş fark etmeksizin kısa vadede ya da uzun vadede bazı belirtiler kendini gösterecektir. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi Türk kahvesinin fazlası da zararlıdır. Bu zararları göz önünde bulundurarak gerektiği kadar tüketim yapmalısınız.

Türk Kahvesi Ne Kadar Tüketilmeli

Türk kahvesinin içerisinde kafein olduğunu herkes bilir. Dolayısıyla kahveyi fazla tüketmek tansiyonun yükselmesine bu da kalp atışlarının hızlanmasına ve taşikardiye yol açabilir. Kahve tüketiminin migren rahatsızlığı olanları daha çok tetiklediği bilinir. Bunun yanında mide rahatsızlığı olanları da (gastrit, ülser, reflü) midenin asit dengesini bozarak kötü etkiliyor. Kahve içerisindeki kafein vücutta ki kalsiyumun atılmasına, vitaminlerin azalmasına, bağışıklığın zayıflamasına böylelikle de kemik erimesine sebep oluyor. Çoğu kişi tarafından aç karnına da tüketilen kahve mide bulantısı, mide yanması gibi sorunlara yol açıyor ise vücuda iyi gelmiyor demektir. Yoğun iş temposunda olanlar ve öğrenciler tarafından uyku açması için de epey tüketiliyor. Bu uzun vadede uyku düzeninin bozulmasına neden olur. Uykusuzluk da asabiyete yol açar. İlla bir şey tüketilecek ise yeşil çay önerilebilir. Hem faydalı hem de rahatlatıcı özelliğe sahip. Kahve, hamileleri de çok içildiği takdir de olumsuz etkiliyor. Bunun için kahvesiz yapamayan hamilelerin; bağımlılık derecesinde kahveyi seviyorlarsa, içmeden yapamıyorlarsa daha hassas olmaları ve içilmesi ideal olan miktardan da az içmeleri öneriliyor.

Her ne kadar masum gibi görünse de kahvenin bilinmeyen çok fazla zararı var. Önemli olan bilinçli tüketmek. Bilinçli tükettiğinizde faydalarından yararlanır, zararlarından ise korunursunuz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir