Ceviz sağlıklı ömür kalitesini yükseltiyor!

Sağlık Eki 28, 2022 Yorum Yok

Araştırmanın bulguları, tertipli ceviz tüketimi ile daha uzun ömür mühleti ve daha düşük kalp damar hastalıklarından vefat riski ortasında bir ilişki bulunduğunu gösteriyor.

Harvard T.H. Chan Halk Sıhhati Okulu’ndan araştırmacıların yürüttüğü bir çalışmaya nazaran, ABD’deki yaşlı yetişkinler için, daha fazla ceviz tüketimi hem ölçü hem de sıklık açısından daha fazla ceviz tüketmeyenlere kıyasla daha düşük vefat riski ve daha uzun beklenen ömür mühleti ile ilişkilendirilebilir.

“Bu çalışmadan öğrendiğimiz şu ki; haftada birkaç avuç ceviz dahi, bilhassa beslenme tertibinin niteliği pek de yeterli olmayan bireylerin uzun bir ömür sürmesine yardımcı olabilir,” diyen Harvard T.H. Chan Kamu Sıhhati Okulu, Beslenme Kısmı Kıdemli Araştırmacısı ve bu çalışmanın başkan araştırmacısı Yanping Li, kelamlarına şöyle devam ediyor: “Bu sonuç, sıhhatini düzgünleştirmek isteyen birçok kişi için yararlı olabilecek bir ipucu.”

California Walnut Commission tarafından desteklenen ve Nutrients’ta yayımlanan bu çalışma, haftada beş ya da daha fazla porsiyon (bir porsiyon = yaklaşık 25-30 gram) ceviz tüketmenin mevt riskini azaltmaya ve beklenen hayat mühletini artırmaya büyük katkı sağlayabileceği sonucuna ulaştı. İnsanların haftada beş ya da daha fazla porsiyon ceviz yemesi, ceviz tüketmeyen bireylere kıyasla, %14 daha düşük vefat riski (tüm nedenlerden dolayı ölüm), %25 daha düşük kalp damar hastalıklarından vefat riski ve beklenen ömür mühletinin yaklaşık 1,3 yıl uzamasıyla ilişkilendirildi. Haftada iki ila dört kere ceviz tüketmenin de birtakım yararları olabilir. Bu çalışma ceviz tüketmeyen bireylere kıyasla genel mevt riskinde %13 oranında bir düşüşe, kalp damar hastalıklarından mevt riskinden %14 oranında bir düşüşe ve yaklaşık bir yıl daha uzun hayat müddetine neden olabileceğini gösterdi.

“Kalp hastalıkları ne yazık ki, Türkiye’de her yıl 300.000 kalp krizi, 125.000 vefata yol açıyor. Bu doğrultuda Harvard Üniversitesinde yapılan bu araştırma ve ortaya çıkan bulgular son derece kıymetli,” diye konuşan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Baha Aydoğ, Dünya Sıhhat Örgütüne nazaran uygun ömür usulü değişiklikleri ile kalp damar hastalıklarına bağlı ölümlerin dörtte üçünden fazlasının önlenebileceğini belirtti. Aydoğ, kalp krizine bağlı vefat oranlarının Avrupa ortalamasının üzerinde olduğu ülkemizde bu olumsuz durumun çocukluktan itibaren başlayan sağlıklı hayat usulü değişiklikleri ve kalp dostu beslenme ile aşılabileceğinin de altını çizdi.

Uzman Hekim Baha Aydoğ “Akdeniz tipi beslenme ve ALA bakımından varlıklı besinlerin bedenimizin ve hayatımızın çabucak her istikameti için uygunlaştırıcı tesirleri olduğunu biliyoruz. Bundan sonra, gerilime gireceğinizi hissettiğinizde fast-food, şekerleme ve süreksiz olarak kendinizi düzgün hissetmenizi sağlayan öbür her şeylerden uzak durun. Bunlar yerine, bir avuç ceviz tüketin,” dedi.

Kronik hastalık riskini öngören besinlere ve besinlere dayalı doğrulanmış bir indeksle ölçüldüğü üzere, günde yalnızca bir buçuk porsiyon daha fazla ceviz tüketmenin, optimal olmayan bir diyete sahip şahıslar için dahi kimi yararları olabileceği farklı bir bulgudur. Bu ölçüde bir tüketim, vefat riskinin %12 ve kalp ve damar hastalıklarından mevt riskinin %26 oranında azalmasını sağlayabilir.

Araştırmacılar, bu çalışma için Hemşirelerin Sıhhat Çalışması’ndan yaş ortalaması 63,3 olan 67.014 bayanın ve Sıhhat Profesyonelleri Takip Çalışması’ndan 1986 yılında yaş ortalaması 63,3 olan 26.326 erkeğin bilgilerini inceledi (ilk döngüde her iki kümede da ceviz tüketimi bilgileri toplandı). İştirakçiler, çalışmalara katıldığında nispeten sağlıklı idi (örneğin kanser hastası değillerdi, kalp hastalıkları yoktu ve kalp krizi geçirmemişlerdi) ve yaklaşık 20 yıl boyunca (1998-2018) takip edildiler. İştirakçiler, her dört yılda bir defa genel beslenme nizamlarına ne sıklıkta ceviz, öbür ağaç yemişleri ve yer fıstığı tükettikleri dahil- ve antrenman ve sigara içme durumları üzere hayat üslubu faktörlerine ait bilgiler verdi. İştirakçilerin ne kadar ceviz tükettikleri, bu biçimde değerlendirildi. Araştırmacılar, bu datalara dayanarak farklı düzeylerdeki ceviz tüketimiyle uzun ömür ile ilgili farklı sıhhat göstergeleri ortasındaki ilgileri belirleyebildi.

Prospektif bir gözlemsel çalışma olarak, bu sonuçlar bir sebep sonuç ilgisinin bulunduğunu kanıtlamamakla birlikte, cevizin uzun ömürlülüğü destekleyen genel bir sağlıklı ömür usulünü nasıl destekleyebileceğine ışık tutmaktadır. Daha fazla ceviz tüketen iştirakçilerin fizikî olarak etkin olma, daha sağlıklı beslenme, daha az alkol tüketme ve multivitamin alma eğiliminde olduğu görülmüştür. Tüm bu faktörler, beklenen ömür mühletini etkileyebilir ancak araştırmacılar tahlillerinde bu taraflara nazaran ayarlama yapmıştır. Ayrıyeten bu dataların devam eden COVID-19 pandemisinden evvel toplandığının da belirtilmesi gerekmektedir.

25-30 gram ceviz; protein (4gr), lif (2 gr), âlâ bir magnezyum kaynağı (45 mg) ve olağanüstü bir elzem omega-3 ALA kaynağı olmak dahil, optimum sıhhat için kıymetli besin hususlarının kaynağıdır.

Referanslar:

Liu, X.; Guasch-Ferré, M.;Tobias, D.K.; Li, Y. Association ofWalnut Consumption with Total and Cause-Specific Mortality and LifeExpectancy in U.S. Adults. Nutrients 2021, 13, 2699. https://doi.org/10.3390/nu13082699

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir