Entegrasyon Testi Nedir?

Entegrasyon Testi Nedir?

Genel Eki 03, 2022 Yorum Yok

Çoğunlukla bir uygulama, farklı programcılar tarafından kodlanan çoklu yazılım modüllerinden oluşur. Peki, modüllerle birlikte nasıl çalıştıklarını nerden bilebiliriz? Modüller arasında ki veri iletişimini kontrol etmek için entegrasyon testi tam olarak burada devreye girer.

Entegrasyon Testleri 3 Şekilde Uygulanabilir

Binbang Yaklaşımı: Alt ve üst tüm modüller birbirleri ile aynı anda entegre edildikten sonra test başlar. Her ne kadar küçük sistemler için kullanışlı olsa da, bir hata bulunursa bu hatanın hangi modülden kaynaklandığını bulmak zaman alıcı ve zordur.

Aşağıdan Yukarıya Entegre Etme: Adından da anlaşılacağı üzere uygulamanın en alt ya da en içteki biriminden başlayarak kademeli bir şekilde yukarı doğru ilerler. Bu yaklaşımda hataları bulmak çok daha kolaydır. Yazılım hatalarının küçük birimlerde bulunup çözmesi bakımından hızlı bir test yaklaşımıdır.

Yukarıdan Aşağıya Entegre Etme: bu yaklaşımda ise uygulamanın akışına bağlı yukarıdan aşağıya doğru test yapılır. Yani tüm sistem entegre edilir, ardından en üst katman test edilir. Bir sorun çıkmazsa, sisteme bir alt düzeyler entegre edilir.

Entegrasyon Testlerini Başlatma Adımları

Test süreci şu adımlarla gelişir;

1.      Entegrasyon test planını hazırlayın.

2.      Entegrasyon testi senaryoları tasarlayın.

3.      Komut dosyalarını test edin.

4.      Test durumlarını yürütün.

5.      Kusurları bildirerek geri bildirim yapın.

6.      Onarılmış kusurları tekrar test edin.

7.      Entegrasyon testi tamamlanana kadar 3, 4 ve 5. adımları tekrar edin.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir