Özgüven Düşüklüğünün Sebepleri Nelerdir ?

Özgüven Düşüklüğünün Sebepleri Nelerdir ?

Genel Eki 03, 2022 Yorum Yok

Sosyal hayat içerisinde kendimizi doğru ifade edebilmek oldukça önemlidir. Özgüvenli insanlar gerek özel hayatlarında gerek kariyerlerinde daha başarılı olmaktadır. Özgüvenli insanlar kendilerini rahatlıkla ifade edebildikleri için toplumda daha çok dikkat çekerler. Tüm bunlar sağlıklı bir ruh halini beraberinde getirir. Bu sebeple özgüven düşüklüğü önemle ele alınması ve çözümlenmesi gereken bir problemdir.

Sağlıklı bir hayat ve sağlıklı bir ruh hali için kişinin öz benliğini sevmesi gerekmektedir. Kendini seven insanlar kendilerine güven de duyarlar. Bu sebeple özgüven problemi yaşayan kişilerin öncelikle kendileri hakkındaki düşüncelerini değiştirmeleri gerekir. Buradan da anlaşılacağı üzere özgüven düşüklüğünün bir numaralı sebebi kişinin öz sevgi sahibi olmamasıdır. Düzenli alınan ruhsal destek ve terapiler bu sorunla baş etmenin anahtarı olabilir. Bunun yanında kişisel telkinler ve sözlü desteklemeler oldukça faydalıdır. Buna bir örnek vermek gerekirse kişiler evlerinde en çok gördükleri yerlere kendilerini iyi hissedecekleri küçük notlar bırakabilirler.

Özgüven düşüklüğünün sebepleri incelendiğinde en çok rastlanılan durumlardan biri de çocukluk travmalarıdır. Çocukluk yıllarında yaşanmış travmatik bir olay veya söylenmiş bir söz bile ileriki yıllarda kişinin özgüven düşüklüğü yaşamasına sebep olabilir. Kişiler bu duruma sebebiyet vermiş olan travmatik deneyimi, üzerine düşünerek tespit edebilirler. Bunun yanında tespit etmek için profesyonel destek de alabilirler. Nitekim birçok kişinin özgüven düşüklüğüne neden olan travmatik vakanın farkında bile olmadığı tespit edilmektedir.

Özgüven düşüklüğün bir diğer sık karşılaşılan nedeni ise sağlıksız ebeveyn ilişkileridir. Doğumdan başlayarak gelişimindeki tüm önemli evreleri ebeveyni ile birlikte yürüten kişiler sağlıksız bağlardan büyük zararlar görebilmektedir. Sürekli eleştirilmek ya da tam tersi hiç önemsenmemek kişilerin kendilerine olan güvenlerini sarsabilmektedir. Ergenlik döneminde ebeveynlerle yaşanan büyük tartışmalar, kişilerin içine kapanması da özgüven düşüklüğü yaratabilmektedir. Ebeveynler ile yaşanan sorunların çözümü için aile terapileri alınması tavsiye edilmektedir. Fakat bunun mümkün olmadığı durumlarda kişiler yine psikolojik bireysel destekler alarak bu problemleri arkalarında bırakabilirler. Özgüven düşüklüğü her ne kadar eskiye dayanan sorunlar sebebiyle meydana gelirse gelsin çözümü her zaman ve her yaşta mümkündür. Yeter ki insanlar bu konuda inançlı ve pozitif kalmayı başarabilsin.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir