İletişim Sorunu

Genel, Yaşam Eyl 07, 2022 Yorum Yok

İletişim sorunu hemen hemen her ilişkide yaşanan bir sorundur. İletişim sadece kadın erkek ilişkisinde değil hemen hemen çevremizi saran bütün ilişkilerde geçerlidir. Sağlıklı ilişkilerin sırrı sağlıklı iletişimden geçer.

Ünlü psikolog John Gottman’ın 35 yıldan fazladır çiftler üzerinde çalışmaktadır. Yaptığı anketlerde mahşerin dört atlısı olarak nitelendirdiği bazı davranışlar ilişkilerin bitme nedenleri olarak gösteriliyor. Bu davranışlar eleştirmek, aşağılamak/hor görmek, savunmaya geçmek ve karşı taraf ile arasına duvar örmek olarak sıralanıyor.

İlişkilerde İletişim

Erkeklerin ve kadınların sık sık yaptığı iletişim hatalarından bahseden ünlü doktor eleştirmenin iletişimi zedelediği kanısında. Bir ilişkide bir taraftan bir taraf diğerini aşırı derecede eleştiriyor ve onu hor görüyorsa o zaman iletişim sağlıksız bir yola girer ve bazen de bu durumdan dönülmez. Ünlü doktorun saydığı bu 4 davranış şekli bir ilişkide varsa hemen acilen önlem alınmalıdır.

Kadınlar genelde dırdır yapmakla erkekler ise içlerine kapanmakla suçlanırlar. Bu pek doğru bir önerme değildir. Bu kişiden kişiye de değişebilir. Dırdırcı erkeğin karşısında sessizleşip içine kapanan kadın modeli de sayıları az olmamakla beraber vardır. Mahşerin dört atlısı olarak sınıflandırılan özellikler aslında birbirlerine bağlıdır. Eleştiri ve hor görmenin akabinde gelişen savunma ve aralarında duvar örme davranışı birbirinin peşi sıra gelen davranışlardır.

Ünlü psikolog John Gottman sadece doğru bir iletişimle sorunların üstesinden gelinebileceğini ifade etmektedir. Eğer çatışmalar iletişim ile çözülemeyecekse başka ne ile çözülür diye sorulmaktadır. Çok doğru çatışmaların ve sorunların temelinde iletişim eksikliği yatmaktadır. Siz de karşı taraf ile aranızdaki ipleri koparmadan iletişime geçmenin ve durumu düzeltmenin yollarını aramalısınız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir