Koşullu Sevmek

Yaşam Eyl 07, 2022 Yorum Yok

Koşullu sevmek ilişkileri yıkan bir durum. Uzman psikologlar koşullu seven kişilerin ilişkilerinin sağlam temele dayanmadığını dile getiriyor. Onlara göre aşk nedensiz sevmektir. Eğer sevginiz bir nedene ya da koşula bağlıysa o zaman ilişkiniz saf duygular barındırmıyor demektir.

Seviyorsunuz ama ne kadar içtensiniz?

Koşullu sevgilerde ya da bir nedene bağlı sevgilerde genelde bir şeyler hep yanlış ilerliyor. Sevgi koşulsuz olmalıdır. Bir nedeni olmamalıdır. Bir insan bir insanı sevebilir ve bunun nedenini de bilmek zorunda değil. Kendisi de bilmiyor olabilir. Bunlar gayet normal bir şeydir. Sevgi koşula bağlanamaz. Sevgi nedenlerin bir araya gelmesinden oluşur. Sayısız neden olabilir ama bir nedene bağlanması sağlıksız bir durumdur.

Biten ilişkilere baktığımızda genelde sevgi koşula bağlıysa ilişki bittikten sonra öfke ve nefret gibi durumların meydana çıktığını görüyoruz. Eğer bir ilişkide sevgi koşulsuzsa ilişki bittiği zaman öfke ya da nefret gibi duygulara rastlayamıyoruz.

Sevmek kolay iş değildir. Birini sevmek için gerçekten iyi tanımak gerekmektedir. O kişiye güvenmek ve o kişi ile mutlu olmak gerekmektedir. Bunlar olmazsa sevgi sağlıklı bir şekilde inşa edilemez. Sevginin oluşması için bile birkaç neden gerekirken, sevgiyi bir koşula ya da nedene bağlayamazsınız. Koşullu sevgi sevgi değildir. Sevgi koşulsuzsa ve sevgi için birden fazla neden sayabiliyorsanız gerçek sevgi odur işte.

İnsanlar nasıl ki mevsimler geldiği zaman onları olduğu gibi kabul ediyor, karşılarına çıkan kişileri de olduğu gibi kabul etmelidir. Eğer karşınızdaki kişiyi olduğu gibi kabul etmiyorsanız koşulsuz sevgiden bahsedemezsiniz.

Karşınızdaki kişiyi olduğu gibi kabul edin. Onu koşulsuz sevin.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir