Memnunluk için yeni yılda bunları yapın!

Yaşam Eki 27, 2022 Yorum Yok

Yeni yıl dileklerimizin birinci sırasında memnun olmak vardı. Pekala, bunu nasıl başarabiliriz? Ömür koçu Candan Ünal, yıl boyunca keyifli olmak için tavsiyeler sunuyor. Her birini sevgiyle okumanızı öneriyoruz, zira olağanüstü fikirler var!

Mutluluk bir seçimdir. Acı dolu günler, tecrübeler olsa bile karanlığın içindeki yıldızları görebiliriz. Bunun için his, niyet ve davranışlarımızda yararlı değişikliklere muhtaçlığımız var.

1. Bir memnunluk kumbarası yapın

Her günün sonunda sizi memnun eden ve şükrettiğiniz şeyleri küçük not kağıdına yazın. Katlayıp bir kavanoza atın. Ay sonunda memnunluk kumbaranızı açın. Göreceksiniz ki, geçtiğiniz ay düşündüğünüzden daha fazla hoşluk sizinleymiş.

2. Kendinize hoş notlar yazın

Özellikle ülkemizde kendimizi sevmememiz gerektiği bize hiç öğretilmeyen, ne okulda, ne ailede çoğumuzun almadığı bir bilgidir zira bunu öğretmesi gerekenler de bilmezler. Bu yüzden artık siz kendinizi sevmeye başlamanın ne kadar gerekli olduğunu evvel kendinize, sonra sevdiklerinize öğretin.

3. Sevginizi sözlerle tabir edin

İnsan o notları yazarken bazen kendi kendine bunu komik bulup gülüyor lakin merak etmeyin, işe yarayacak! Kendinize hoş notlar yazın ve banyoya, buzdolabının üstüne, çalışma masanıza, görebileceğiniz yerlere bırakın!

4. Her ay bir memnunluk bildirisi alın

Artık herkesin akıllı telefon kullandığı bir periyotta olduğumuza nazaran, teknolojinin nimetlerinden yaralanın. Her ay size bir ileti iletecek bir alarm kurun. Siz günlük koşuşturma içinde bunu unutacaksınız lakin hiç ummadığınız bir vakitte telefonunuz çalacak ve üzerinde sizin belirlediğiniz bir not olacak…

5. Âlâ hissettirecek örnekler var

İstediğiniz iletisi yazabilirsiniz. Örneğin “sen çok değerlisin”, “bugün kendin için ne yaptın? Haydi artık yap zira hak ediyorsun…” , “birçok insan seni seviyor ancak unutma ki, sen kendini çok seviyorsun ”gibi…

6. Âlâ görünmek uygun hissetmeyi sağlar

Hiç kimse için değil, kendiniz için hoş görünün, hoş giyinin, sabah uyandığınızda makyajınızı yapın, meskende bile olsanız konut içi şıklığını bırakmayın. Bütün gün evdeyim beni kimse görmez diye düşünmeyin, aynada kendinizi göreceksiniz, bundan pahalı ne olabilir?

7. Meskende bile olsanız itina gösterin

Kendinize paha vermek bir niyet ihtilalidir ve öbürleri olduğu vakit değil, kendinizle olduğunuzda kendinizi düzgün hissetmeniz için gerekir. Saçınızı tarayın, makyajınızı yapın, meskende bile olsanız rahat lakin şık şeyler giyin, günün gücü değişecektir.

8. Kendinizi hep ödüllendirin

Eğer güç bir devri atlatırsanız, makûs giden işleri düzeltirseniz, hedeflediğiniz üzere para biriktirirseniz yahut istediğiniz o 5 kilo fazlayı verirseniz, kendinizi ödüllendirin. Hatta bazen hiçbir şey yapmadan ödüllendirin. Mesela kendinizi sevdiğinizi kendinize ispat ettiğinizde…

Küçük zaferler kıymetlidir, bu zaferleri kutlayın ve kaybetmeyeceğinize olan inancınızı daima yenileyin.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir