Metabolizmamı Nasıl Hızlandırabilirim?

Diyet ve Zayıflama, Sağlık Eyl 19, 2022 Yorum Yok

Daha sık yemek yemek, metabolizmanızı hızlandırmanın ve kilo vermenin iyi bir yoludur. Anahtar, günde birkaç kez daha küçük öğünler yemektir. Uzun sürelere yayılan daha büyük öğünler metabolizmanızı yavaşlatır. Bunun yerine, metabolizmanızın güçlü çalışmasını sağlamak ve gün içinde daha fazla kalori yakmak için her üç veya dört saatte bir daha küçük öğünler yiyin. Sık sık atıştırmak kilo vermenize de yardımcı olur çünkü daha sık atıştırır ve yemek zamanında daha az yersiniz.

Daha sık yemek

Metabolizma, vücudunuzun kalori yakma hızıdır. Dinlenme halindeyken metabolizmanız en düşük seviyedeyken, aktif olduğunuzda vücudunuz daha fazla kalori harcar. Metabolizmanızın hızı, genleriniz ve çevresel faktörler tarafından belirlenir. Ayrıca tiroid hormonları ve diyetten de etkilenebilir. Daha sık yemek yiyerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Meyve ve sebzelerde yüksek bir diyet de yardımcı olabilir.

Daha sık yemek yemek, kilo vermenize ve vücudunuzu sağlıklı tutmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca aşırı yemenizi önleyecek ve kan şekeri seviyenizi yönetmenize yardımcı olacaktır. Gün boyunca üç ila dört küçük öğün yemeyi hedefleyin.

İçme suyu

Metabolizmanızı arttırmanın bir başka basit yolu da daha fazla yeşil çay içmektir. Dinlenme enerji harcamasını artıran bir kimyasal olan EGCG içerir. Ayrıca metabolizmanızı yavaşlatan oksidatif stresle savaşan antioksidanlar içerir.

HIIT

HIIT yaptığınızda, metabolizmanızı ve vücudunuzun depolanmış yağları parçalama yeteneğini hızlandırıyorsunuz. Egzersiz aynı zamanda optimal sağlık, güç ve canlılık için önemli olan insan büyüme hormonunun (HGH) üretimini de arttırır. HGH, yağ yakmanıza yardımcı olmasının yanı sıra, insülin duyarlılığını da iyileştirebilir ve kas büyümesini artırabilir. Diyet yapan insanlar genellikle kas kütlesini kaybederler, ancak HIIT egzersizleri aşırı yağ yakan yağsız kas kütlesinin büyümesini teşvik eder.

Bu tür bir eğitim aynı zamanda vücudun oksijen ihtiyacını da artırır. Vücut, 36 saate kadar sürebilen iyileşme sırasında bu eksikliği telafi eder. Gereken ek oksijen nedeniyle, çalışmayı bıraktıktan sonra bile fazladan kalori yakacaksınız.

Takviye almak

Özellikle kilo vermeye çalışıyorsanız, yavaş bir metabolizma gerçek bir sorun olabilir. Özellikle orta bölge çevresinde daha kolay kilo almanıza neden olabilir ve uzun vadede sağlıklı bir kiloyu korumak daha zor olabilir. Ancak metabolizmanızı hızlandırmanın ve enerji seviyenizi yükseltmenin birkaç yolu var.

Bir yol, metabolizmanızı hızlandırmak için tasarlanmış bir ek almaktır. Bu takviyeler birkaç farklı bileşenden oluşur. Örneğin, dünyadaki en popüler uyarıcı olan kafein, metabolizmayı hızlandıran takviyelerin ortak bir bileşenidir. Aynı zamanda bir termojenik olan kafein, vücudunuzun metabolizmasını artırarak daha fazla yağ yakar. Kafein ayrıca enerji seviyenizi artırabilir ve egzersizinizden daha fazlasını elde etmenize yardımcı olabilir.

Tam tahıl yemek

Tam tahıl yemek, artan enerji ve daha hızlı metabolizma dahil olmak üzere bir dizi faydaya sahiptir. Bir çalışma, tam tahıl yemenin katılımcıların günde ortalama 100 kalori kaybetmesine yardımcı olabileceğini buldu. Çalışma katılımcıları tam tahıllı ekmek, tahıllar ve kahverengi pirinç yediler. Doğru türde tahılları yediğinizden emin olmak için etiketi okuyun.

Giderek artan bir araştırma grubu, tam tahılların faydalarını ve rafine tahılları azaltmayı desteklemektedir. Bununla birlikte, tam tahıllar yemek, rafine karbonhidratlardan zengin bir diyetin mutlaka sağlıklı olduğu anlamına gelmez.

Protein içeriği yüksek besinler yemek

Protein oranı yüksek yiyecekler yemek, enerji seviyenizi artırarak ve vücut yağını azaltarak metabolizmanızı artırabilir. Genel bir kural, 150 kiloluk bir kişi için yaklaşık 82 ila 116 gram olan proteinden günlük kalorinizin yüzde 10 ila 35’ini almaktır. Çok yönlü bir diyet, besin dolu sebzeleri ve meyveleri de içerecektir. Aşağıdaki alışveriş listesi, yüksek proteinli bir diyet için bazı seçenekler sunmaktadır. Ayrıca toplu olarak satın almayı ve farklı et ve çilek türlerini stoklamayı da düşünebilirsiniz.

Metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olabilecek bir diğer yiyecek ise fıstık ezmesidir. Fıstık ezmesi yüksek miktarda protein içerir. Yarım fincan fıstık ezmesi, 25 gram proteinin yanı sıra 12 gram lif ve günlük önerilen C vitamini alımının yarısından fazlasını içerir. Fıstık ezmesi yemek, göbek yağını daha hızlı kaybetmenize bile yardımcı olabilir.

Egzersiz yapmak

Egzersiz yapmak daha fazla kalori ve yağ yakmanıza yardımcı olabilir ve bunu yapmanın çeşitli farklı yolları vardır. Düzenli egzersize ek olarak, yüksek yoğunluklu interval antrenman (HIIT) yaparak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Bu tür bir antrenman yaparak, vücudunuzun kaslarının yüzde seksen altısını çalıştırırsınız.

Antrenmanınız ne kadar yoğun olursa, o kadar fazla kalori yakarsınız. Bu destek, antrenmanınız boyunca ve sonrasında yaklaşık bir saat sürer. Daha sonra metabolizmanız dinlenme hızına geri dönecektir. Egzersizinizin faydalarını en üst düzeye çıkarmak için egzersizinizden sonra kendinizi sağlıklı yiyeceklerle doldurduğunuzdan emin olun.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir