Tampon kullanımı hakkında 10 bilgi

Sağlık Eki 27, 2022 Yorum Yok

Hijyenik ped yerine tampon kullanımı tercih eden bayanların sayısı artıyor. Bilhassa adet periyodunda deniz girmek, ağabeye elbise giymek isteyenler tamponun rahatlığından faydalanıyor.

En yakın arkadaşınız “Yüksek Topuklar” olarak, bu özel mevzuyu mercek altına alıyoruz. Tampon kullanımı hakkında en çok sorulan soruların yanıtlarını sizinle paylaşıyoruz.

Soru 1: Vajinal tampon nedir?

Tampon adet periyodunda kullanılır

Vajinal tampon, adet periyodunda kullanılan esirgeyici bir aparattır. Vajina içine yerleştirilen tampon, bedenden atılması gereken adet kanını toplar. İç çamaşırına sızmadan adet kanının inançlı bir biçimde bedenden atılmasına yardım eder. Kaşıntı, koku yahut pişik yapmaz. Pak hissettirir.

Soru 2: Tampon nasıl yerleştirilir?

Zamanla daha kolay yapabilirsiniz

Bir kez kullanmayı öğrendikten sonra tampon takmak sahiden çok kolaydır. Evvel ellerinizi yıkayıp kurulayın. Sonra fitil halinde olan tamponun dışındaki jelatini çıkarın. İç çamaşırınızı çıkarın yahut bacaklarınıza gerçek sıyırın.

Alaturka tuvalete oturur üzere çömelin. Tamponun sivri ucu öne gelecek formda vajinaya yanlışsız ittirin. Tamponu vajina içine gerçek olabildiğince ileri itmeye uğraş edin. Fakat tamponun ipinin dışarıda kalmasına dikkat edin.

Soru 3: Tampon denize girerken kullanılır mı?

Deniz yahut havuza girerken kullanılabilir.

Adetliyken denize girmek en merak edilen mevzulardan biridir, şayet tampon kullanıyorsanız adetliyken denize girebilirsiniz. Zira, tampon vajina içine yerleştirilir ve adet kanının bedenden sızmadan tampondaki pamukta birikmesini sağlar. Bu yüzden sızma olmadan denize yahut havuza girebilirsiniz. Fakat, güvenliğiniz için 2 saatte bir tampon değiştirmeye dikkat edin.

Soru 4: Bakireler tampon kullanabilir mi?

Tampon vajina içine yerleştirilir

Hayır, bakireler tampon kullanamaz. Zira vajina içine yerleştirilen tampon sert bir cisimdir ve kızlık zarının bozulmasına neden olur. Bu sebeple bakireler katiyen tampon kullanamaz.

Soru 5: Tampon kullanmak ziyanlı mıdır?

Zararlı değildir ancak dikkatli olmak gerekir

Hayır, tampon kullanmak ziyanlı değildir. Koku, kaşıntı ve hijyenik ped üzere kıyafete iz yapmadığı için adet periyodunda konfor sağlar. Lakin kullanırken kimi püf noktalarına dikkat edilmesi gerekir.

Eğer bayan hastalıkları tedavisi görüyorsanız, vajinal akıntı yahut kaşıntı sorununuz varsa tampon kullanmak sizin için uygun olmayabilir. En yanlışsız bilgi için hekiminize danışın, tavsiyesine nazaran hijyenik ped yahut tampon kullanın.

Soru 6: Tampon ağrı yapar mı?

Tampon ağrı yapmaz fakat hakikat yerleştirilmelidir.

Tampon kullanımını yanlışsız yaptıysanız, vajina içinde tampon olduğunu bile hissetmezsiniz! Fakat, tampon vajina girişinde kalmışsa yahut tam yerine oturmamışsa ağrı yapabilir. Bu türlü durumlarda tamponu çıkarın ve yine takın.

Soru 7: Tampon vajinada unutulursa ne olur?

Hemen jinekolog tabibe başvurmalısınız

Tamponu rahatça çekip çıkarmak için uzun bir ipi vardır, şayet bu ip koparsa yahut bir halde tampon vajina içinde kalırsa sakın elinizi sokup çıkarmaya çalışmayın. Şayet tampon vajina çıkışına yakınsa, ıkınarak tamponu çıkarabilirsiniz. Fakat ilerideyse, çabucak bir jinekolog doktorla görüşüp tamponu çıkarttırmanız gerekir.

Soru 8: Kirli tamponu nereye atmalıyım?

Kirli tamponu klozete atmamalısınız.

Kirli tamponu klozete atabilirsiniz zira suda çözünebilir özelliktedir. Lakin, rastgele bir tıkanmaya yol açmamak için en ideali bir tuvalet kağıdına sarıp çöp kutusuna atmaktır.

Soru 9: Tampon ne sıklıkta değiştirilmeli?

Sağlık ve paklık için kullanım mühleti değerlidir.

Her bayan adet kanaması ölçüsü farklıdır. Şayet çok kanama oluyorsa 3 saatte bir tampon değiştirmenizde yarar var. Fakat kanama olağan seyrinde devam ediyorsa, 4-5 saatte bir değiştirmek uygundur. Lakin katiyen daha uzun mühlet vajina içinde tutmayın, yeni tampon kullanın. Ayrıyeten, gece uyurken tampon kullanımı tavsiye edilmez.

Soru 10: Tampon fiyatları nelerdir?

İndirim devirlerini takip edebilirsiniz.

Türkiye’de genelde Kotex ve OB markalarında tampon satılmaktadır. İçlerinde genelde 20 adet tampon olur ve ortalama 8-10 TL’ye satılıyor. Elbette tampon, hijyenik pedlere nazaran daha maliyetli bir müdafaa prosedürüdür. Lakin, tampon takarak rahatça dar elbise giyebilir, havuza yahut denize girebilirsiniz.

Ekonomik bir tahlil olarak şu teklifimizi deneyin: Meskende olduğunuz günlerde hijyenik ped, özel günlerde tampon kullanabilirsiniz.

Tıkla oku: Bayanlar adet devrinde ne ister?

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir