Tatlı krizine 9 sağlıklı çözüm önerisi

Genel, Sağlık Kas 08, 2022 Yorum Yok

Duygularımız, beslenme alışkanlarımızı etkileyebilir. Öfke, Hayal kırıklığı, hüzün ve kimi Sevinç bile tatlı krizlerinin sebebi olabilir. Pekala, tatlı krizine girdiğimizde ne yapabiliriz? En yakın arkadaşınız ‘YüksekTopuklar’ olarak, tatlı krizine 9 sağlıklı tahlil önerisi sunuyoruz.

Öncelikle, şu kuralı aklımızda tutmakta fayda var: Tatlı bir muhtaçlık değil, istektir. Yani, bedenin yaşamsal işlevlerine devam edilmesi için tatlı, Gerekli değlidir. Yalnızca keyfimize nazaran tüketmek istediğimiz bir besindir. Her mevzuda olduğu üzere tatlı tüketimi konusunda istikrar ve farkındalık değerlidir.

Tatlı krizine neden girilir?

Tatlı yemenin bir krize dönüşmesindeki asıl neden tatlıyı Fazla sevmemiz ya da lezzetli olmasında yatmıyor. Yapılan araştırmalar; Üzücü beslenme, hormonal ve ruhsal durumlar, Çeşitli hastalıklar üzere tatlı krizine neden olan birçok etmenden bahsetmektedir.

Aslında tatlının bizdeki tesiri nedir?

özellikle ak un ve ak undan yapılmış unlu mamuller, şeker, tatlı, pirinç üzere glisemik indeksi yüksek olan Yalın karbonhidratlar ve işlenmiş besinler kan şekerinin süratli bir biçimde yükselmesine neden olur. Buna karşılık da bedendeki düzenekler yükselen kan şekerini süratli bir halde düşürür. Bu da kuvvetli bir açlık ve tatlı isteğine neden olur.

Tatlı krizini önlemenin yolları nelerdir?

Çok düşük kalorili sert diyetlerden ve uzun müddetli açlıklardan Irak durun. 4-5 saat aralıklarla beslenmeye İtina gösterin.

Taze ve kuru meyveleri Biricik başına Yemek yerine yanına kesinlikle süt, ayran, kefir, yoğurt üzere süt eserleri ya da çiğ badem, fındık, koz üzere sağlıklı yağlar ekleyin.

Glisemik indeksi yüksek olan ve kan şekerini süratli yükselten Yalın karbonhidratlar yerine bulgur, kara buğday, tam tahıllı besinler ve kurubaklagiller üzere kompleks karbonhidratları tercih edin.

Günlük lif alımınızı artırın. Lif içeriği yüksek/posalı besinler mide boşalmasını geciktirerek gün içinde daha uzun s3üre tok kalmanızı ve kan şekerinizin daha istikrarlı olmasını sağlar.

Beslenmenize kefir, yoğurt, tarhana üzere probiyotik besinler ekleyin.

Yemeklerde bol bol baharat kullanın. Bilhassa tarçına mutfağınızda yer açın.

Bol bol su için.

Yeterli ve kaliteli uyumaya ve gerilimden Irak kalmaya İtina gösterin.

Düzenli antrenman yaparak seratonin salgılanmasını artırın.

Aşırı tatlı tüketiminin ziyanları neledir?

Aynı biçimde yapılan Fazla sert diyetler, Fazla düşük kalorili beslenme ve Fazla uzun saatler aç kalmak da gün içinde kan şekerinin düşmesine neden olarak tatlı isteğini artırır. Bunun yanı Dizi birtakım hastalıklar ya da Üzücü beslenmeye bağlı olarak gelişen demir, krom ve magnezyum üzere minerallerin eksikliği de tatlı krizlerinin daha sık yaşanmasına neden olan etmenler ortasındadır.

Menopoz ve regl öncesi periyotta östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak tatlı krizlerinin en Fazla yaşandığı devirdir. Ayrıyeten duygusal durumlar, ağır gerilim ve depresyon süreci de tatlı krizlerine yol açabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir