Filmlere ve kitaplara konu olmuş: Çoklu kişilik bozukluğu

Sağlık Kas 08, 2022 Yorum Yok

Bir Benlik bölünmesi olarak tanımlanan bu ruhsal rahatsızlık toplumda epeyce sık görülen bir sorundur. Bu rahatsızlığa sahip olan bireylerde genelde edilgen bir birincil Ira ve etrafında oluşturduğu farklı tiplerde ve karakterde oluşturulmuş kişilikler vardır.

Hastalar kendi kişiliklerini yönetemezler ve ek karakterlere gereksinim duyarlar. Çoklu Benlik bozukluğu olan bireylerde Yan karakterlerin sayısı değişiklik göstermekle birlikte 10’lu sayılara kadar çıkabilmektedir. Çoklu Benlik Bozukluğu sebeplerini bilmeden Evvel hastalığı güzelce tanımak gerekir.

Çoklu Benlik bozukluğu Önemli bir ruhsal sorundur. Uzun periyodik tedavi bir tedavi gerektiren bu hastalıkta, şahıs ve etrafındakiler hastalık hakkında gereğince bilgi sahibi olmalı ve hastalar şuurlu bir biçimde tedaviye uymalıdır.

Çoklu Benlik Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir ?

İnsan psikolojisi genetiğin ve etraftakilerin tesirine maruz kalarak çarçabuk problemler ortaya çıkarabilmektedir. Çoklu Benlik bozukluğu hastalığının da genetik ve Etraf tesiriyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bilhassa erken yaşlarda oluşmaya başlayan bu hastalık çoklukla genetik yatkınlık ve kişinin hafızasında yer eden bir Hadise sonucu oluşmaktadır. İşte çoklu Benlik bozukluğuna neden olan risk faktörleri;

  1. Aile geçmişinde görülen Benlik bozukluğu ve diğer ruhsal problemler
  2. Aile içi şiddet ve duygusal travma
  3. Kişi için değerli olan bir kişinin vefat etmesi
  4. Erken yaşlarda taciz ve istismara maruz kalma,
  5. Normal beyin kimyasında meydana gelen değişimler, hormonal sorunların çoklu Benlik bozukluğuna neden olduğu uzmanlar tarafından bildirilmiştir.

Çoklu Benlik Bozukluğunda Hastalarda Görülen Belirtiler Nelerdir ?

Çoklu Benlik bozukluğu yaşayan hastalar belirtilerini gizleyemezler. Bariz olan bu belirtiler hastanın etrafındakiler tarafından rahatlıkla ayrım edilirken hasta orta çıkan bu belirtilerin farkında değildir. Çoklu Benlik bozukluğu olan hastalarda uzmandoktorlar tarafından yapılan araştırmaya nazaran ek Ira sayısı çoklukla 10 kadardır. Bunlardan 2 yahut 3 tanesi Daimi kullanılan diğer kişilikler ise nadiren başvurulan karakterlerdir.

Hastaların yarattığı her bir Ira farklı bir kişiliğe ve hikayeye sahiptir. Çoklu Benlik bozukluğu tanısı konan hastalar her ortamda bu karakterlerden birine başvurur ve olmadığı bir şahıs üzere ön plana çıkar.

Çoklu Benlik bozukluğu yaşayan şahıslar kendi içerisinde İç çatışmalara girebilir ve kendi yarattığı karakterler ile Problem yaşayabilirler. Birebir vakitte hastalar anksiyete, depresyon, pasiflik ve suçluluk üzere ruhsal sorunlar de yaşayabilmektedir. Bu bireyler etrafındakilere karşı farklı şahıslar yaratarak davrandığı için davranış bozukluğu görülebilir. Ailesine ve etrafındakilere şiddet uygulamaya meyilli hale gelen hastalar kısa müddet içerisinde etrafındaki insanları kaybetmeye başlarlar.

Çoklu Benlik Bozukluğu Tedavisi Nasıldır ?

Çoklu Benlik bozukluğu Önemli bir sıhhat sorunudur ve üzerine düşülmelidir. Çoklu Benlik bozukluğunda tedaviye başlamadan Evvel hastanın bu durumu kabul etmesi gerekmektedir. Hasta ve ailesiyle işbirliği içerisinde planlanacak tedavi usulleri uzun soluklu bir tedavi olacaktır.

Öncelikle hastanın kendisinde bir sorun olduğunu kabul etmesi gerekir. Tedavide kullanılacak teknikler hastalığın ilerleme durumuna ve gösterdiği belirtilere nazaran değişiklik göstermektedir. Tedavinin asıl gayesi kişinin yarattığı kişiliklere nihayet vermesi ve Biricik bir Ira etrafında toplanmasının sağlanmasıdır. Çoklu Benlik bozukluğunda başvurulan tedavi usulleri şu haldedir;

Bilişsel-Davranışçı Terapi: Bilişsel davranışçı tedavi birçok ruh sıhhati hastalarında kullanıldığı üzere çoklu Benlik bozukluğu hastalarında da başvurulan bir tedavi tekniğidir. Bu tedavi usulü hastaların hislerini ve niyetlerini değiştirmeye yönelik yapılan yapılandırılmış bir terapi prosedürüdür.

İlaç Tedavisi: İlaç tedavisi hastalığı büsbütün ortadan kaldırmada tesirli olmamaktadır lakin ilerlemiş hadiselerde hastanın ortaya çıkardığı şiddetli belirtileri hafifletmek için takviye gayeli psikiyatri tabipleri Antalya tarafından reçete edilebilmektedir. Bu destekleyici ilaç tedavisinde antianksiyete ilaçları ve antidepresanlar kullanılabilmektedir

Bunların yanı Dizi günümüzde hipnoz tedavisi ve meditasyon uygulamaları da çoklu Benlik bozukluğu tedavisinde başvurulan tekniklerdendir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir