Tavuk alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Yaşam Eki 26, 2022 Yorum Yok

Protein ve vitamin içeriğiyle, tavuğun sağlıklı beslenmede kıymetli bir yeri var. Lakin, tavuk alırken kimi püf noktalarına dikkat etmemiz gerekiyor. Lezzetli, sağlıklı tavuk seçmenin inceliklerini özel haberimizden öğrenebilirsiniz; bundan sonra mutfak alışverişlerinizde çok yardımcı olacak.

Kaliteli protein, düşük yağ ve vitamin-mineral zengini tavuk eti, insan sıhhatine faydalı olduğu kadar, düşük maliyetiyle ve gerçek beslenmedeki değeriyle de öbür hayvansal protein eserlerine nazaran en çok tüketilen besinlerin başında geliyor.

Tavuğun yararları nelerdir?

Protein deposu olan tavuk eti, uzun mühlet tok tutuyor ve yağ yakmaya yardımcı oluyor. Bilhassa çocukların gelişim periyodunda ve anne adaylarının beslenmesinde kıymetli bir yer tutuyor. Kalp dostu olarak koroner kalp hastalıkları riskini kıymetli ölçüde azaltıyor. İçeriğindeki vitaminler her yaş kümesi için bedenin gelişimine ve bağışıklık sisteminin korunmasına dayanak oluyor. Liflerinin kısa olmasından ötürü kolay sindirilebilen ve hazmı kolay bir besin olan tavuk eti sıcak ve soğuk tüketilmesi ve pratik nedeniyle de sıkça tercih edilen besinler ortasında yer alıyor.

Tavuk alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Tavuk satın alırken eserin markalı ve ambalajlı olmasına dikkat edilmelidir..
  • Ürünün son tüketim tarihi kesinlikle incelenmelidir.
  • Ürünün soğuk zincirinin bozulmadığına ve saklama şartlarının uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir. Yani, tavuğun soğukta koruma edilmediği/soğuk olmadığı hissedilirse alınmamalıdır. Bunun için soğutuculardaki sıcaklık göstergeleri denetim edilebilir.
  • Tavuğun tazeliğini ve soğukluğunu müdafaası için eserin alışverişte en sona bırakılması uygun olur. Böylece alışveriş mühleti boyunca sepette bekleyen piliç eti soğukluğunu kaybetmez.
  • Alışveriş sonrası meskene gelindiğinde piliç etini oda sıcaklığında bekletmeden buzdolabına kaldırılmalıdır.
  • Satın alınan piliç dondurulmuş ise ve çabucak pişirilmeyecekse ambalajıyla birlikte derin dondurucuda (-18°C’) 6 ay müddetle koruma edilebilir.
  • Satın alınan eser buzdolabında (0-4°C) son kullanma tarihine kadar saklanabilir.
  • Çözündürülmüş piliç tekrar dondurulmamalıdır.

Tavuk pişirirken nelere dikkat etmeliyiz?

Tavuk şayet buzdolabında çözündürülecekse yaklaşık 1 gün öncesinde derin dondurucudan çıkarılıp buzdolabına konulmalıdır. Süratlice çözündürmek için mikrodalga fırın da kullanılabilir.

Tüketilmeyecek kısım çözündürmeden tekrar dondurucuya koyulmalıdır.

Çiğ tavuğun pişirme hazırlığında ve sonrasında eller, mutfak tezgâhı, kesme tahtası, bıçaklar sabunlu suyla düzgünce yıkanmalıdır.

Dondurulmuş tavuğu uygun şartlarda çözündürdükten sonra haşlamak uygun bir metottur ve yemeğinizin daha lezzetli olmasını sağlar.

Piliç etinin tam pişmiş olması kıymetlidir. Önerilen mühlete bağlı kalarak ve suyu berraklaşana kadar haşlanmalıdır.

Tavuğa çatal batırılarak pişip pişmediği anlaşılabilir. Çatal batırıldığında çıkan su berraksa piliç pişmiş demektir.

Emin olmak için bir modül piliç eti tabağa alınıp kesilerek pişip pişmediği anlaşılabilir.

Fırında tavuk pişirmenin püf noktaları nelerdir?

Tavuğun kendi yağının içinde pişmesi ve nemini müdafaası, münasebetiyle daha lezzetli olması için fırın poşeti içinde pişirmek daha uygundur.

Eğer fırın poşeti kullanmadan tepsi içinde pişirmek tercih ediliyorsa, pişme esnasında tavuğun kendi yağının, tepsinin boş kısımlarında birikerek yanmaması/kurumaması için küçük bir tepsi kullanılmalıdır.

Pilicin nar üzere kızarması isteniyorsa, pişmeye yakın piliç fırından çıkarılıp ağız tadına nazaran üzerine tereyağı yahut ballı su sürülerek tekrar fırına verilebilir.

Lezzetli sonuçlar elde etmek için bütün pilicin içine soğan, sarımsak, limon, adaçayı, kekik, defne yaprağı, portakal üzere lezzet artırıcı materyaller de konulabilir.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği’ne tavuk alma ve pişirme hakkında verdiği bilgiler için teşekkür ederiz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir