Yüzdeki Tüylenmenin Nedenleri

Güzellik Eyl 12, 2022 Yorum Yok

Kadınlarda meydana gelen yüzdeki tüylenme durumuna tıp dilinde Hirsutismus denmektedir. Yanaklar, üst çene kemiği, dudakların üst kısmı kıllanır. Ayrıca bunlar haricinde göğüs kafesi üstü, kasıklar ve göbek kıllanır.

Kadınlar neden bu kadar tüylenir?

– Genetik özelliklerden dolayı bazı kadınlar şanssızdır ve yüzleri de dahil olmak üzere göbeklerinde ve kasıklarında kıllar meydana gelir. İnsanların kıl yapıları ile yoğunluğunu belirleyen şey genetik unsurlardır. O nedenle oluşan tüğler için yapabileceğiniz tek şey epilasyon yöntemlerini araştırmaktır.

İnsan vücudunda sadece avuç içleri ile ayak tabanlarında kıllar bulunmaz. Çünkü bu bölgeler kıl kökleri yönünden zayıftır. Hiçbir insanın el ve ayak içinde kıl bulunmaz.

İnsanlarda kıl ya da tüylenme durumunu belirleyen faktörler şunlardır:

– Hormonal yapı, ırk, yaş ve cinsiyet

Kıl kökleri çoğalıp azalma konusundaki bütün emirleri hormonlardan alır. Hormonlar kıllara yön vermektedir. Hormonlar tarafından üretilen kıllar kişilerin müdahalesine kadar çıktıkları bölgede kalırlar. Her bölgenin kıl yapısı farklıdır. Bazı bölgelerde daha koyu ve belirgin çıkarken bazı bölgelerde daha belirsiz olarak çıkarlar. Ancak yüzde çıkan kıllar ne olursa olsun sinir bozucudur.

Eğer bir kadında erkeklik hormonu fazla salınıyorsa o kişinin yüzünde kıl olmaktadır. Çünkü erkeklik hormonu kana daha fazla hormon geçmesine neden olur. Bu nedenle de kıl köklerindeki hormon sayısı artmaya ve etkinliğini fazlalaştırmaya başlar. Erkeklik hormonu aktif olmayan kıl köklerini uyarırlar. Bu uyarılma sonucunda da kıl kökleri sert ve koyu bir yapı alır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir