Bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır?

Yaşam Kas 08, 2022 Yorum Yok

Bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır?

Türk kahvesini Fazla seviyorum zira: anında zindelik verir, zayıflamayı kolaylaştırır, arkadaş sohbetlerinin simgesidir, kültürel mirasımızdır… Her Cuma günü, kendime bol köpüklü Türk kahvesi yapar, hayatımda olup bitenleri ve hayallerimi düşünüp defterime müellifim. Bu sevgim, Türk kahvesine merakımı artırdı ve araştırmalarım sonucunda mükemmel bilgiler, tecrübeler edindim: Bol köpüklü Türk kahvesi yapılır, Türk kahvesinin yanında ne ikram edilir, en hoş Türk kahvesi fincanları nerede satılır, Türk kahvesinin farklı tanımları nelerdir üzere sorulara cevaplar buldum. Tam bir kahve sever olarak artık, sizinle paylaşacağım.

Türk kahvesi nasıl yapılır?

Denemelerim sonucunda en âlâ Türk kahvesinin bakır cezvede yapıldığını gördüm. Şayet ağzınıza layık kahveler yapmak istiyorsanız, birinci Amel bakır bir cevze almalısınız. ancak isterseniz, görüntüdeki fincanda Türk kahvesi pişirme sistemini kullanıp cevzesiz yapabilirsiniz lakin benim tercihim bakır cevzedir. Kahveyi hazırlamak için dört Temel gerecimiz var: soğuk su, Türk kahvesi, fincan, cezve. Bunlar hazırsa, Çabucak başlayalım:

Türk kahvesi fincanını suyla doldurup bu suyu cevzeye alın. Her bir fincan için bir tatlı kaşığı tepeleme Türk kahvesi koyun. Şayet şeker kullanıyorsanız, fincan başına orta kahve için yarım çay kaşığı, şekerli kahve için bir çay kaşığı ekleyebilirsiniz. Kahve, su ve şekerin birbirine uygunca karışması en Kıymetli püf noktalarından biridir, bunu dikkatle yapın.

Cezveyi ocağın en Ufak gözüne ve en düşük ateşe alın. Kıvamlı, bol köpüklü Türk kahvesinin sırrı, kısık ateşte ağır ağır pişmesidir. Kahveniz pişerken katiyetle karıştırmayacaksınız ki köpüğü kaçmasın. Dikkatlice kahvenin köpürmesini bekleyin, gözünüz daima üzerinde olsun ki taşıp ocağa dökülmesin. Bu bekleme müddetinde benim yaptığım üzere hayallerinizi yahut sonraki gün yapacaklarınızı düşünebilirsiniz.

Türk kahvesi cezvede köpürdüğünde Çabucak ocaktan alıp kahvenin yarısını cezveye dökün. (Buna köpük Aşırmak deniyor.) Cevzeyi tekrar ocağa koyup Fazla hafif kabarcık çıkana kadar tutun. Lakin dikkat edin, kahveyi katiyetle kaynatmayacaksınız zira o Vakit Türk kahvesi yanar ve tadı bozulur. Evet, artık kalan kahveyi yavaş yavaş fincana alın ve bol köpüklü Türk kahvesi hazır!

İnanın bana, yapması yazmasından daha kolay =) 3 dakika bile sürmeyecektir bol köpüklü Türk kahvesini hazırlamak…

Türk kahvesinin yanında ne ikram edilir?

Türk kahvesinin yanında kesinlikle su ikram etmelisiniz. Zira, hem bedende kan deveranını kolaylaştırır hem de Türk kahvesinin telvesi lisanımıza gelirse, bu suyu içip temizleyebilirsiniz. sıhhat ve anane açısından suyla sunum yapmamız Kıymetli fakat işin bir de süsleme kısmı var, değil mi? Ben Türk kahvesinin yanında lokum seviyorum lakin bu artık bana klasik geliyor, konuklarımı şaşırtmak istiyorum. Şayet siz de değişik Türk kahvesi ikramlarını denemek isterseniz, aşağıdaki tekliflerime göz atın:

  • Büyük ve tatlı Medine hurmasının çekirdeğini çıkarıp içerisine bir adet badem yahut koz koyup kahvenin yanında ikram ediyorum. Hem kahvenin acılığını alıyor hem damak tatlandırıyor.
  • Kahvenin yanında bitter çikolata Fazla yakışıyor lakin çikolatayı kahve tabağına koymamalısınız zira fincandan sıcaklık geliyor, çikolata eriyor ve sunum mahvoluyor. Bu yüzden, tabakta ek gereçler için yer ayrılmış fincanlardan alabilirsiniz yahut Öbür Ufak bir tabakta sunabilirsiniz.
  • Türk kahvesinin yanında şaşırtan sunum olarak Ufak bardaklarda Osmanlı şerbeti ikram ediyorum. Herkes içmeden Evvel ne olduğunu soruyor ve tadını Fazla beğeniyor. Osmanlı şerbetleri tanımı Fazla kolay, her Vakit yapıp sıhhat ve damak tadınız için içebilirsiniz.

Türk kahvesiyle kalbimi dinlemek benim için ritüeldir. Burada Nişantaşı Welldone’ın bahçesinde oturup bir yandan kahvemi içiyor bir yandan günlüğüme yazıyorum.

Çikolatalı Türk kahvesini denediniz mi?

Sade Türk kahvesine bayılırım lakin çikolatalı Türk kahvesinin kalbimdeki yeri bir başka! Bol köpüklü, tatlı aromalı bu kahveye bayılıyorum, tanımını ise Çabucak aşağıda sizinle paylaşıyorum.

1 Ufak kare Bitter çikolata ve soğuk suyu cezveye alıp karıştırın. Kısık ateşte çikolata eriyene kadar ısıtın. Cezveyi ocaktan indirip çikolatanın hafif ılınması ve kahveyi yakmaması için birkaç dakika bekletin. Ilınan karışıma 1 tatlı kaşığı Türk kahvesini ekleyip karıştırın ve kısık ateşte kahve köpürene kadar pişirin. Fincanınıza alıp, tepside Aka bardak suyla ikram edin.

Çikolatalı Türk kahvesinin püf noktaları nelerdir?

Tüm materyalleri birebir anda cevzeye koymayın; zira çikolata Çabucak erir ve kahvenin köpük yapmasını pürüzler. Tam Tanım ettiğimiz üzere Evvel çikolata ve su, sonrasında kahveyi ekleyin. Çikolatayı erittikten sonra ılınması için kesinlikle bekletin ki bir anda kaynar suya Türk kahvesi eklerseniz kahve yanar ve tadı acılaşır.

Kahveden Laf etmişken, kahve falına nasıl bakılır öğrenmek için

Fincanda Türk kahvesi nasıl yapılır?

Dilerseniz, aşağıdaki görüntüden Örnek alıp fincanda Türk kahvesi pişirebilirsiniz, Enteresan bir metot değil mi?

En hoş Türk kahvesi fincanları nerede satılır?

Ülkemizde Türk kahvesi sevenlerin sayısı arttıkça, fincanlar açısından modeller çoğaldı. Evvelden bir iki çeşit olan Türk kahvesi fincanları, artık çiçek desenli, kaftan baskılı, kuş desenli üzere pek Fazla alternatifle mağazalarda satılıyor. Bernardo, Evmanya üzere mesken ve mutfak dekorasyonu markalarından En hoş Türk kahvesi fincanlarını alabilirsiniz. Fakat, semt ortalarındaki Ufak mağazalarda Değişik modüller çıkıyor, es geçmeyin!


Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir