Ceviz sağlıklı yaşam kalitesini yükseltiyor!

Sağlık Kas 09, 2022 Yorum Yok

Araştırmanın bulguları, sistemli koz tüketimi ile daha uzun Ömür müddeti ve daha düşük kalp damar hastalıklarından vefat riski ortasında bir irtibat bulunduğunu gösteriyor.

Harvard T.H. Chan Kamu Sıhhati Okulu’ndan araştırmacıların yürüttüğü bir çalışmaya nazaran, ABD’deki İhtiyar yetişkinler için, daha Çok koz tüketimi hem ölçü hem de sıklık açısından daha Çok koz tüketmeyenlere kıyasla daha düşük mevt riski ve daha uzun beklenen Ömür mühleti ile ilişkilendirilebilir.

“Bu çalışmadan öğrendiğimiz şu ki; haftada birkaç avuç koz dahi, Özellikle beslenme sisteminin niteliği pek de uygun olmayan bireylerin uzun bir ömür sürmesine Yardımcı olabilir,” diyen Harvard T.H. Chan halk Sıhhati Okulu, Beslenme Kısmı Kıdemli Araştırmacısı ve bu çalışmanın başkan araştırmacısı Yanping Li, kelamlarına şöyle devam ediyor: “Bu sonuç, sıhhatini uygunlaştırmak isteyen birçok şahıs için yararlı olabilecek bir ipucu.”

California Walnut Commission tarafından desteklenen ve Nutrients’ta yayımlanan bu çalışma, haftada beş ya da daha Çok porsiyon (bir porsiyon = yaklaşık 25-30 gram) koz tüketmenin mevt riskini azaltmaya ve beklenen Ömür müddetini artırmaya Aka katkı sağlayabileceği sonucuna ulaştı. İnsanların haftada beş ya da daha Çok porsiyon koz yemesi, koz tüketmeyen bireylere kıyasla, %14 daha düşük mevt riski (tüm nedenlerden dolayı ölüm), %25 daha düşük kalp damar hastalıklarından vefat riski ve beklenen Ömür müddetinin yaklaşık 1,3 Yıl uzamasıyla ilişkilendirildi. Haftada iki ila dört Kez koz tüketmenin de birtakım yararları olabilir. Bu çalışma koz tüketmeyen şahıslara kıyasla genel mevt riskinde %13 oranında bir düşüşe, kalp damar hastalıklarından vefat riskinden %14 oranında bir düşüşe ve yaklaşık bir Yıl daha uzun Ömür müddetine neden olabileceğini gösterdi.

“Kalp hastalıkları ne yazık ki, Türkiye’de her Yıl 300.000 kalp krizi, 125.000 vefata yol açıyor. Bu doğrultuda Harvard Üniversitesinde yapılan bu araştırma ve ortaya çıkan bulgular nihayet derece değerli,” diye konuşan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Baha Aydoğ, Dünya sıhhat Örgütüne nazaran Müsait Ömür usulü değişiklikleri ile kalp damar hastalıklarına bağlı ölümlerin dörtte üçünden fazlasının önlenebileceğini belirtti. Aydoğ, kalp krizine bağlı mevt oranlarının Avrupa ortalamasının üzerinde olduğu ülkemizde bu Olumsuz durumun çocukluktan itibaren başlayan sağlıklı Ömür üslubu değişiklikleri ve kalp dostu beslenme ile aşılabileceğinin de altını çizdi.

Uzman tabip Baha Aydoğ “Akdeniz tipi beslenme ve ALA bakımından Güçlü besinlerin bedenimizin ve hayatımızın Çabucak her istikameti için uygunlaştırıcı tesirleri olduğunu biliyoruz. Bundan sonra, gerilime gireceğinizi hissettiğinizde fast-food, şekerleme ve süreksiz olarak kendinizi âlâ hissetmenizi sağlayan öbür her şeylerden Irak durun. Bunlar yerine, bir avuç koz tüketin,” dedi.

Kronik hastalık riskini öngören besinlere ve besinlere dayalı doğrulanmış bir indeksle ölçüldüğü üzere, günde yalnızca bir buçuk porsiyon daha Çok koz tüketmenin, optimal olmayan bir diyete sahip bireyler için dahi birtakım yararları olabileceği Enteresan bir bulgudur. Bu ölçüde bir tüketim, mevt riskinin %12 ve kalp ve damar hastalıklarından vefat riskinin %26 oranında azalmasını sağlayabilir.

Araştırmacılar, bu çalışma için Hemşirelerin sıhhat Çalışması’ndan ıslak ortalaması 63,3 olan 67.014 bayanın ve sıhhat Profesyonelleri Takip Çalışması’ndan 1986 yılında ıslak ortalaması 63,3 olan 26.326 erkeğin datalarını inceledi (ilk döngüde her iki kümede da koz tüketimi dataları toplandı). İştirakçiler, çalışmalara katıldığında nispeten sağlıklı idi (örneğin kanser hastası değillerdi, kalp hastalıkları yoktu ve kalp krizi geçirmemişlerdi) ve yaklaşık 20 Yıl boyunca (1998-2018) takip edildiler. İştirakçiler, her dört yılda bir Sefer genel beslenme nizamlarına ne sıklıkta ceviz, öbür ağaç yemişleri ve yer fıstığı tükettikleri dahil- ve antrenman ve sigara içme durumları üzere Ömür stili faktörlerine ait bilgiler verdi. İştirakçilerin ne kadar koz tükettikleri, bu biçimde değerlendirildi. Araştırmacılar, bu bilgilere dayanarak farklı düzeylerdeki koz tüketimiyle uzun ömür ile ilgili farklı sıhhat göstergeleri ortasındaki ilgileri belirleyebildi.

Prospektif bir gözlemsel çalışma olarak, bu sonuçlar bir Sebep Sonuç münasebetinin bulunduğunu kanıtlamamakla birlikte, cevizin uzun ömürlülüğü destekleyen genel bir sağlıklı Ömür şeklini nasıl destekleyebileceğine Fer tutmaktadır. Daha Çok koz tüketen iştirakçilerin fizikî olarak faal olma, daha sağlıklı beslenme, daha az alkol tüketme ve multivitamin alma eğiliminde olduğu görülmüştür. bütün bu faktörler, beklenen Ömür mühletini etkileyebilir Ama araştırmacılar tahlillerinde bu istikametlere nazaran ayarlama yapmıştır. Ayrıyeten bu dataların devam eden COVID-19 pandemisinden Evvel toplandığının da belirtilmesi gerekmektedir.

25-30 gram ceviz; protein (4gr), lif (2 gr), âlâ bir magnezyum kaynağı (45 mg) ve benzersiz bir elzem omega-3 ALA kaynağı olmak dahil, optimum sıhhat için Değerli besin unsurlarının kaynağıdır.

Referanslar:

Liu, X.; Guasch-Ferré, M.;Tobias, D.K.; Li, Y. Association ofWalnut Consumption with Total and Cause-Specific Mortality and LifeExpectancy in U.S. Adults. Nutrients 2021, 13, 2699. https://doi.org/10.3390/nu13082699

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir