Ceviz tüketimi kalp hastalığı riskini azaltıyor!

Sağlık Kas 09, 2022 Yorum Yok

Cevizin yararlarını araştıran en uzun periyodik ve en geniş araştırmanın bulguları gösteriyor ki, yetişkinlerin, bedende anti-enflamatuar tesiri olan koz yiyerek kalp hastalığı riskini düşürebileceğini gösteriyor.

Yakın zamanda  Journal of the American College of Cardiology ‘de (Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisinde) yayınlanan bir rastgele denetimli çalışmanın bulguları, 60lı ve 70li yaşlardaki sistemli koz tüketen insaların, koz yemeyenlere kıyasla daha düşük kalp hastalığı ile ilişkilendirilen bir Öğe olan düşük enflamasyona sahip olabileceğine işaret ediyor. Araştırma, koz ve Sağlıklı Yaşlanma (CSY) çalışmasının – günlük koz tüketiminin yararlarını tetkik eden bugüne kadarki en geniş ve en uzun müddetli deneyin- bir kesimiydi.

Barselona Hastanesi Kliniği’nden Dr. Emilio Ros tarafından Loma Linda Üniversitesi iştiraki ile yürütülen çalışmada 600’den Çok sağlıklı yaşça Aka yetişkin, iki Yıl boyunca tipik diyetlerinin modülü olarak günde 30 ila 60 gram koz tüketti yahut standart diyetlerini takip etti (ceviz olmadan). koz tüketenlerde, bilinen enflamasyon işaretçilerinin kandaki konsantrasyonunun %11,5’e varan oranda düşüşü ile ölçülen enflamasyonda düşüş kayda değer oldu. Çalışmada ölçülen, âlâ bilinen 10 işaretçiden 6’sı (enflamasyonla temaslı bir sitokin olan ve farmakolojik olarak etkisizleştirilmesi ile koroner kalp hastalığı oranlarının düşürülmesi ortasında Güçlü bir bağ bulunan interleukin -1β bunlar arasındadır) koz diyeti ile kayda değer ölçüde düştü. Araştırmanın sonucu, cevizin antienflamatuar tesirlerinin kardiyovasküler hastalığın düşüşüne kolesterolün düşürülmesinin ötesinde mekanik bir İzah sunduğu halindedir.

Çalışmanın baş araştırmacısı Dr. Emilio Ros, “Akut enflamasyon, bağışıklık sisteminin travma yahut enfeksiyon üzere bir yaralanma nedeniyle aktivasyonundan kaynaklanan fizyolojik bir süreç olup bedenin Kıymetli bir savunmasıdır’’ diyor. “Kısa vadeli enflamasyon yaraları iyileştirmemize ve enfeksiyonla çaba etmemize Yardımcı olur, lakin uzun mühlet devam eden (kronik), Üzücü beslenme, obezite, gerilim ve yüksek kan basıncından kaynaklanan enflamasyon uygunlaştırıcı olmaktan çok, bilhassa kardiyovasküler sıhhat Laf konusu olduğunda, ziyan vericidir. Bu araştırmanın sonuçları cevizin kronik enflamasyonu azaltabilecek, bu halde yaşlandıkça daha yatkın hale geldiğimiz bir rahatsızlık olan kalp hastalığı riskini düşürmeye Yardımcı olabilecek bir Besin olduğunu ileri sürmektedir.

Kronik enflamasyon, plakların birikimi ve arterlerin “sertleşmesi” olan ve kalp krizi ile felcin Temel sebebi olan aterosklerozun gelişimi ve ilerlemesinde kritik bir etmendir. Bu nedenle aterosklerozun şiddeti Aka ölçüde kronik enflamasyona bağlıdır ve diyet ve Ömür biçimi değişiklikleri bu süreci hafifletmek için kilit role sahiptir.

Türkiye’de kalp Hastalığı Oranları

Kardiyovasküler rahatsızlıklar dünyada en önde gelen mevt sebeplerindendir. Türkiye Laf konusu olduğunda, ülkedeki bütün ölümlerin %40’ı kardiyovasküler hastalıklarla bağlantılıdır. Türkiye’de her Yıl yaklaşık olarak 200 bin insan kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Dünya sıhhat Örgütü kardiyovasküler hastalık kaynaklı ölümlerin dörtte üçünden fazlasının Müsait hayat üslubu değişiklikleri ve düzeltilebilir risk etmenlerinin denetimi ile azaltılabileceğini rapor etmektedir. Bu Cin risk etmenleri ortasında sigara içilmesi, çok alkol tüketimi, sıhhatsiz beslenme ve fizikî aktivite yoksunluğu yer almaktadır. Ömür şekli değişiklikleri ile yönetim edilebilecek bir Öbür Sebep de kronik enflamasyondur.  Şu anda kalp sıhhatiniz için önerilen rastgele bir şey sizi birebir vakitte kronik enflamasyondan da koruyabilir. Akdeniz diyeti dediğimiz, zeytinyağı, sebzeler, meyveler, balık ve koz üzere yüksek Omega-3 içerikli kuru yemişler bakımından Varlıklı yiyeceklerin kalp sıhhati üzerindeki olumlu tesirlerini gösteren pek Fazla çalışma var.

Mevcut bilimsel deliller cevizi kalp sıhhati için yararlı bir gıda olarak saptarken, araştırmacılar cevizin kardiyovasküler yararlarının ardındaki “neden” ve “nasıl”ı soruşturmaya devam ediyorlar. Dr. Ros’a nazaran, cevizler, antienflamatuar tesirlerinde ve öteki sıhhat faydalarında rol oynayan omega-3 alfa-linolenik asit, yahut ALA (2.5g/oz), ve polifenoller üzere diğer biyoaktif bileşenler ve Temel besinlerin İdeal bir karışımına sahip.

Çalışmanın bulguları birebir vakitte tıpkı yayındaki “İdeal Beslenme Biçimleri Ve Kardiyovasküler Hastalığı Önleyen Yiyecekler: Anti-enflamatuar Potansiyellerinin Farkında Olun” başlıklı bir editoryal yazma ile de desteklendi. Yazı, sıhhati müdafaa düzeneklerine, farklı yiyecekler ve beslenme biçimleriyle, esasen bunların antiemflamatuar özelliklerine ait daha uygun bilgi sahibi olunmasının daha sağlıklı besin seçimleri yapılması (günlük beslenmeye sistemli olarak koz ek edilmesi gibi) bilgisini sağlayacağı sonucuna varıyor.

Bu sonuçlar ümit vadetse de, bu araştırmanın da hudutları var. Çalışmaya katılanlar, cevizlere ek olarak diğer Türlü besinleri da yeme özgürlüğü olan yaşça Aka yetişkinlerdir. Ek olarak, daha Türlü ve dezavantajlı kitlelerle daha Çok araştırma yapılmasına gereksinim var.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir