Cevizin bağırsak sağlığına faydaları

Sağlık Kas 08, 2022 Yorum Yok

Yeni bir klinik çalışma, kalp ve bağırsak sıhhati ortasında bir temas olduğunu ve bu ilişkiyi tertipli koz tüketiminin destekleyebileceğini ortaya çıkardı.

Journal of Nutrition’da yayımlanan bu yeni çalışmanın bulguları, koz tüketiminin tansiyon ve kolesterole uygun gelmenin yanı Dizi sindirim sistemindeki belli bağırsak bakterilerini artırdığını gösterdi. Araştırmacılar, bunun cevizde bulunan biyoaktif bileşikler, yağ asitleri ve diyet liflerinin eşsiz bileşiminden kaynaklanabileceğine inanıyor.*

Öte yandan, tüketiciler risk faktörlerini düzenlemeye Yardımcı olan ve besinsel yarardan sonra en Fazla sindirime ve kalbe yeterli gelmesi beklenen sıhhate yararlı besinleri talep ediyor. Türkiye’de tahminen 15 milyona yakın kişinin sindirim hastalıklarından muzdarip olduğu biliniyor ve Türkiye Cumhuriyeti sıhhat Bakanlığı tarafından sağlanan verilere** nazaran Türkiye’de kalp hastalıkları, yaklaşık %40lık bir Oran ile mevt sebeplerinin en başında geliyor. Türk kalp Vakfı’na nazaran, Türkiye’de kalp hastalığı tanısı konulan yaklaşık 6 milyon kişinin mevt oranının %42 olduğu, ve bu sayının dünya ortalamasından %1 daha yüksek olduğu düşünüldüğünde ise, bu talebin Fazla da yersiz olmadığı söylenebilir.

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi ve Juniata Koleji’nde yapılan bu yeni çalışmaya 30-65 yaşlarında ve kalp hastalığı riski taşıyan çok kilolu yahut obez (Vücut Kitle İndeksi: 25.0- 39.9 kg/m2) şahıslar iç edildi. İştirakçiler, herkesin tıpkı referans kıymetinden başlaması gayesiyle iki hafta boyunca olağan Amerikan diyetini (%48 karbonhidrat, %17 protein, %35 yağ, %7 doymuş yağ) uyguladı. Sonrasında ise rastgele seçilmiş birtakım doymuş yağlar, koz yahut cevizle tıpkı yağ asitlerini (çoklu doymamış yağ tipi omega-3 ALA dahil) içeren bitkisel yağ karışımıyla ya da daha yüksek omega-9 oleik asit (mono doymamış yağ) içeren bitkisel yağ karışımı ile değiştirildi. Diyetler, cevizdeki güzel ve doymamış yağların faydalı olup olmadığını, yahut biyoaktif bileşikler ve lif üzere öteki besinlerin ek bir rol oynayıp oynamadığını anlaşılacak formda tasarlandı. bütün iştirakçiler, her bir müdahale ortasında bir Sefer mola vererek (ortalama 22.8 gün) altı hafta devam etti. İştirakçilerin sindirim sistemindeki mikroorganizmaların yanı Dizi tansiyon ve kolesterol üzere standart kalp sıhhati belirtileri diyet öncesi ve sonrasında değerlendirildi.

Ceviz ve cevizle tıpkı yağ asidi profiline sahip bitkisel yağ tüketen bireyler, omega-3 ALA’nın Olumlu tesirini gösterecek biçimde, olağan Amerikan diyetine kıyasla bağırsak bakterilerinde Olumlu değişimler gösterdi. Yalnızca koz diyetini uygulayanlarda kalp ve damar sıhhati açısından yararlı olan biyoaktif koz bileşeni ellagitannini metabolize etmede Değerli bir rol oynayan belli bir bakteri cinsinde Aka değişimler görüldü. koz ve bitkisel yağda bulunan yağ asidi tipleri bağırsak sıhhatini Olumlu etkilemekle Bir arada bu çalışma Tüm koz tüketiminin yararlarını da ortaya çıkardı.

Herhangi bir bilimsel araştırmada olduğu üzere birtakım araştırma sınırlamaları da göz önünde bulundurulmalıdır. Araştırma, bağırsak bakterilerinin fonksiyonel kapasitesini değerlendirmede kullanılan ikincil metabolitleri ve bağırsak florasını etkileyen ALA’nın EPA’ya dönüşümünü değerlendirmedi. Ayrıyeten, beslenme, ilaçlar, Ömür üslubu ve öteki faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösteren dışkı örnekleri, Tüm bağırsak ortamının temsilcisi olmayabilir. Bu yüzden, bu tesirleri daha geniş bir popülasyonda doğrulamak için daha Aka çaplı ve uzun vadeli çalışmalara muhtaçlık var.

1 Yaklaşık 30 gr’lık ceviz, 18 gr Yekün yağ, 2,5 gr mono doymamış yağ, 2,5 gr alfa-linolenik asit (bitki bazlı omega-3) iç 13 gr çoklu doymamış yağ ve 2 gr besinsel lif sağlar.

2 Türkiye sıhhat Bakanlığı tarafından sağlanan bilgilere nazaran.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir