Corona virüsü hakkında son bilgiler

Sağlık Kas 08, 2022 Yorum Yok

Dünyanın gündemindeki Coronoa virüsü hakkındaki nihayet gelişmeler ve bilgileri Dr. Selda Kömeç sunuyor. çok konuşulan bu virüs nedir, hangi belirtileri vardır, nasıl korunabiliriz üzere sorulara uzman yanıtları sunuyor.

Hastane Derindere Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Selda Kömeç Coronavirüs hakkında merak edilenleri açıklıyor.

Coronavirüs nedir?

Coronovirusler memelilerde ve kuşlarda enfeksiyon yapabilen, birçok alt tipi bulunan virüslerdir. Birinci defa 1960 yılında etken saptanmıştır ve nerden geldiği de saptanamamıştır. Beşerde enfeksiyon yaptığı bilinene 7 alt tipi bilinmektedir: HCoV-229E, HCoV-OC43, SARS-CoV, HCoV-NL63, Human coronavirus HKU1, MERS-CoV ve en nihayet olarak Wuhan coronavirus (2019-nCoV). Ekseriyetle hafif gribal enfeksiyonlar yapar ve resen güzelleşir lakin ağır hastalık tablosu ile de karşımıza çıkmaktadır. Birçok seferler dünyanın Türlü bölgelerinde salgınlara neden olmuştur.

Corona virüsü belirtileri nelerdir?

Genelde enfeksiyon, bulaştan 5 gün -2 hafta sonra belirti vermeye başlar. Bulaşma yolu diğer gribal enfeksiyonlar üzere öksürük, aksırık ve yakın temasla gerçekleşir. Hastada ateş, titreme, burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı görülür. kimi bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı üzere mide-bağırsak şikâyetlerine de neden olabilir.Hastalık ilerlerse dispne (solunum sıkıntısı) ve pnömoni (akciğer enfeksiyonu) oluşabilir. Daha ağır hadiselerde çoklu organ yetmezliği ve mevt görülmektedir. Ağır olaylar daha çok, kalp ve akciğer hastalığı, bağışıklık sistem yetersizliği yahut İhtiyar şahıslarla küçük çocuklarda görülür.

Tanısı için testler Mevcut mı?

Tanıda virüs RNA’sını saptamaya yönelik testler vardır lakin bunlar rutinde uygulanabilir değildir. Zira hem değerli hem de sonuçlanma mühleti uzun olan testlerdir. Lakin salgın durumunda epidemiyolojik açıdan kullanılmaktadır.

Corona virüsün tedavisi Mevcut mı?

Coronavirus için kullanılabilecek spesifik bir antiviral tedavi yoktur. Antibiyotikler de tedavide etkisizdir. Şikâyetlere yönelik (ateş düşürücü, öksürük ve burun akıntısı ilaçları, vb) tedavi verilir. İstirahat, istikrarlı beslenmek ve meskende kalmak hastalığın kısa müddette geçmesinde tesirlidir. Teneffüs derdinde teneffüs dayanağı verilir, gerekirse yatarak tedavi edilmelidir. Aşısı var değildir.

Virüsten korunmak için ne yapılmalı?

Vücudun bağışıklık sisteminin üst seviyede tutmak hastalık bulaşından korunmak için önceliklidir. İstikrarlı beslenme, tertipli uyku, gerilimden Irak durmak, idman yapmak, hijyen kurallarına uymak, sigara ve alkolden Irak durmak bu açıdan değerlidir. Maske takılması, ellerin sık sık yıkanması, öksürük ve hapşırık durumunda mendil kullanılması, yabancı yüzeylerle temastan sonra ellerin yüze, buruna, ağıza ve gözlere temas ettirilmemesi Müsait olur. Hastalık hayvanlardan da bulaşabildiği için evcil ve yabani hayvanlardan Irak durulması tavsiye edilir. Hasta şahıslardan ve kapalı yerlerden Muhtemel olduğunca Irak durulması gerek coronavirus gerekse öbür virüs enfeksiyonlarından korunmada tesirlidir.

Ülkemiz için tehlike yaratır mı?

Şu anda Çin’de salgın olarak ortaya çıkmıştır ve ölümlere de neden olmuştur. Bulaş yolunun Fazla kolay olduğu ve dünyanın ulaşım araçları ile ne kadar Ufak olduğu da düşünülürse maalesef bütün dünyaya yayılması ihtimal dahilindedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir