Sigarayı bırakmak için 5 önemli neden

Sağlık Kas 08, 2022 Yorum Yok

Sigarayı bırakmak istiyor musunuz? Yanıtınız evet ise, Prof. Dr. Birol Saygı’nın sunduğu bilgiler, size Yardımcı olabilir. Bu sayede bağımlılıktan kurtulabilir ve Özgür bir hayata başlayabilirsiniz.

Sigarayı bırakmanın bir kişinin sıhhati, gücü ve zindeliği üzerinde epey Olumlu bir tesiri olduğunu belirten Beykoz Üniversitesi Prof. Dr. Birol Hürmet, “Sigara içiyorsanız, bırakmak için asla geç değil. Sigarayı bıraktıktan Çabucak sonra bedeniniz kendini onarmaya başlayabilir. Bilhassa kalp hastalığı üzere sigara ile ilgili hastalıklara yakalanma riskiniz epeyce süratli bir biçimde düşer” diyor.

48 saat sonra soluk almak kolaylaşır

Sigarayı bırakmanın bir kişinin sıhhati, gücü ve zindeliği üzerinde epeyce Olumlu bir tesiri olduğunu belirten Hürmet, sigarayı bıraktıktan sonra yaşanacak değişikleri şöyle anlatıyor: “Sigara bıraktıktan sonra birinci iki yahut üç hafta, sigara içme belirtileri yaşanması ve kuvvetli sigara içme dürtüsü ile baş etmeyi öğrenilmesi nedeniyle birçok sigara içen için geçmesi Fazla güç bir süreç olabilir.

Bununla birlikte, 48 saat sonra akciğerler karbon monoksitten arınır, soluk almak daha kolay hale gelir, bronşiyal tüpler gevşemeye başlar ve bedenin güç düzeyleri artar. Sigarayı bıraktıktan sonra kan sirkülasyonunuz da güzelleşir. Kendiniz için yapabileceğiniz en düzgün seçenek; hem bedeninizde üretilen hür radikalleri azaltmak hem de bedeninizin antioksidan düzeyini arttırmak için sigarayı büsbütün bırakmaktır.

Sigaradan bir soluk bile Fazla tehlikelidir

Sigarayı içmeyi bir kenara bırakın; sigara dumanından ister edilgen ister etkin olarak bir soluk almak bile tehlikeli… Çünkü sigara dumanı, bütün İç organları riske atan zehirlerin ve kansere neden olan kimyasalların toksik bir karışımı. Prof. Dr. Birol Saygı’nın verdiği bilgiye nazaran; sigara dumanı, benzen, formaldehit, hidrojen siyanür, karbon monoksit ve arsenik ile özgür radikaller üreten radyoaktif bileşenlere sahip olup zehirli, kansere neden olan ziyanlı kimyasalları içeriyor.

Sigara dumanı, hücresel hasara neden olabilecek bol ölçüde özgür radikal yaratıyor ve bedenimizdeki Temel vitamin ve mineralleri tüketiyor. Hürmet, “Sigara içmek bedenin besin unsurlarını emme ve sürece yeteneğinde Aka rol oynar. Sigaradaki nikotin, bedenin sistemlerini ve bunların fonksiyonlarını Olumsuz istikamette etkileyen kuvvetli bir kimyasaldır. Nikotinin etkilediği işlevlerden biri, bedenin Müsait besin düzeyini müdafaa yeteneğini azaltmasıdır” diye konuşuyor.

Serbest radikal üretimini hızlandırıyor

Sigara içmek bedeninizdeki özgür radikallerin üretimini de hızlandırıyor. Vitaminler ise hür radikallere karşı savunma misyonu görüyor. Bedenimizde hasarı önlemek yahut en üye indirmek için hür radikalleri nötralize etmeye Yardımcı oluyorlar. Sigara içmek bu kalkanları tüketerek hür radikallerin bedene ziyan vermesini kolaylaştırıyor. Bu da hastalık riskini artırıyor. “Sigara içmenin Temel vitaminleri tüketerek, hür radikallerin bedenimizi hasara karşı nasıl savunmasız bıraktığını bilmek Fazla önemli” diyen Profesör Hürmet, şu açıklamayı yapıyor:

“Serbest radikaller, Biricik sayıda elektrona sahip olan atomlar yahut moleküllerdir. Moleküller bu durumda olmayı sevmezler (bir çift elektronları olduğunda Fazla daha Mesut olurlar), bu da onları Fazla kararsız hale getirir. Bu mutsuz özgür radikaller, güçlerini stabilize edebilmeleri için bir elektron arayarak bedende dolaşırlar. ihtiyaç duydukları elektronu nerede bulduklarına bağlı olarak, sağlıklı dokuya ziyan verebilirler.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir