Daha Az Yemek Yiyip Egzersiz Yaparken Neden Kilo Alıyorum?

Sağlık Eyl 20, 2022 Yorum Yok

Kalori alımınızı kısıtladığınızda, günlük toplam kalori harcamanızı aslında %5 ila %8 oranında azaltırsınız. Kalorilerde ortaya çıkan azalmaları fark etmeseniz de, bu azalmalar toplanır. Bunun nedeni, “kendiliğinden” fiziksel aktivite yoluyla daha az enerji yakmanızdır. Bununla birlikte, en ince fiziksel aktivite bile önemli miktarda kalori yakmaya yardımcı olabilir.

Stres

Araştırmalar, stresin sizi abur cubur yemeye yönelttiğini göstermiştir. Bunun nedeni stres hormonu kortizoldür. Kortizol iştahınızı uyarır ve kana glikoz salgılar. Uzun süreli stres, kan şekeri seviyenizi yüksek tutabilir, bu da aşırı miktarda glikoz ve kilo alımına neden olabilir. Stres aynı zamanda kalorisi yüksek ve vitaminleri düşük olan rahat yiyeceklere yönelik istekleri de tetikler.

Kronik stres, kalp hastalığı, obezite ve diyabet dahil olmak üzere birçok hastalıkla bağlantılıdır. Ayrıca metabolizmanızı yavaşlatabilir ve sizi fazla yemeye daha yatkın hale getirebilir. Düzenli olarak egzersiz yapıyor olsanız bile, kronik stres vücudunuzu kilo alımı da dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara karşı savunmasız hale getirebilir.

Düşük kalorili diyetler

Düşük kalorili diyetler ilk başta kulağa hoş gelebilir, ancak her zaman etkili değildirler. Yeni başlayanlar için kalori saymanızı isterler. Bunun yerine, bol miktarda sağlıklı tam gıda yiyin. Bu yiyecekler az kalori içerir ve gün boyunca yayılabilir.

Düşük kalorili diyetler, dikkatli bir planlama ve kalorilerin dikkatli bir şekilde izlenmesini gerektirir. Ayrıca yediklerinizde çok fazla özgürlüğe izin vermezler, bu nedenle açlık sinyallerinizi bilmek önemlidir. Ayrıca, bu tür bir diyet, özellikle hamileyseniz veya emziriyorsanız, herkes için uygun değildir. Fiziksel aktiviteleri gerçekleştirmek için yeterli kaloriye sahip olmak da önemlidir.

Kortizol seviyeleri

Kortizol bir stres hormonudur ve bunun artması, diyet yapanlar daha az yemek yeyip egzersiz yapsalar bile kilo alımına neden olabilir. Kortizolün ağırlığı nasıl etkilediği tam olarak açık olmasa da, biyolojik bir enerji serbestliğini yansıtıyor olabilir. Artan kortizol seviyeleri, şeker ve diğer yiyecekler için artan isteklere de yol açabilir.

Kortizol sizi acıktırmasının yanı sıra metabolizmanızı da yavaşlatır. Bu, daha az yeseniz bile yemek yeme olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir. Aslında, daha yüksek kortizol seviyeleri bildiren kadınların metabolizmaları da daha düşüktü.

Stres hormonları

Stres kortizol seviyelerini arttırır, bu da kilo vermeyi zorlaştırır ve yağ depolanmasını teşvik eder. Stres, kendinizi bunalmış hissetmenizin yanı sıra, kalorisi yüksek ve besin değeri düşük yiyeceklere yönelik istekleri de tetikler. Hayati organların çevresinde depolanan yağ kilo alımına neden olabilir ve kalp hastalığı ve diyabet riskinizi artırabilir.

Bilim adamları, stresin iştahı uyaran kortizol adı verilen bir hormonun üretimini artırdığını keşfettiler. Kortizol ayrıca metabolizmanızı yavaşlatarak yağ yakmanızı zorlaştırır. Bu olduğunda, vücut fazla şekeri yakması zor olan yağ hücrelerinde depolar. Bu süreç, kısır bir kilo alımı ve yağ depolama döngüsüne yol açar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir