Hastalıklardan koruyan 11 besin

Sağlık Kas 08, 2022 Yorum Yok

Hastalıklardan koruyan besinler, mutfağınızda sizi bekliyor! Beslenme planınıza ekleyeceğiniz şifalı yiyecekler ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Sizler için hastalıklardan koruyan besinler ve kullanım yolları için tavsiyeler hazırladık. Grip, nezle üzere hastalıklara yakalanmadan Evvel Tedbir alabilirsiniz.

1. Hastalıklardan koruyan besinler var

Bilinen, en kuvvetli koruyuculardan biri sarımsaktır. Bilhassa, kış mevsiminde sıkça tüketilmesi tavsiye edilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye Yardımcı olur. Sarımsaklı yoğurt, hastalık periyodunda süratli güzelleşmeyi sağlar.

2. Soğan yiyerek bağışıklığı güçlendirin

Sarımsak üzere soğan da antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. kuvvetli bir antioksidandır. Virüslere karşı bedeni korur. Hücrelerin hasar almasına Mani olur ve bağışıklığı güçlendirir.

3. Kefirle salgınlardan korunabilirsiniz

Kefir, gövde direncini artıran probiyotik bir besindir. Üst teneffüs yolu enfeksiyonlarına, gribal enfeksiyonlara âlâ gelir. Probiyotik özelliğe sahip olduğu için sindirim sistemine yararlıdır. Bağırsak kanseri riskini azaltır. İştahsızlık, uykusuzluk, yüksek tansiyon, bronşit üzere daha birçok rahatsızlığa âlâ gelen ve her gün tüketilmesi gereken mucizevi bir besindir.

4. Nar en kuvvetli doğal takviyelerden biridir

Nar, kış aylarında yaşanan gribal enfeksiyonlara karşı tesirli bir meyvedir. Kalbi korur ve damar tıkanıklıklarına Mani olur. Yüksek tansiyona düzgün gelir. Kansere karşı hami özelliğe sahiptir. Birebir vakitte C vitamini bakımından zengindir ve günde bir porsiyon nar tüketerek günlük almanız gereken C vitaminin yarısını alabilirsiniz.

5. Lahana bağışıklık sistemini güçlendirir

Lahana düzgünleştirici özelliğe sahip bir besindir. Bilhassa mide ve sindirim sorunlarında lahanayla yapılan bir çorba hayli tesirli bir antibiyotiktir. Birebir vakitte bir antioksidan deposu olan lahana kronik hastalıklara uygun gelir, damar sıhhatini korur.

6. Zencefil şifalı besinlerden biridir

Zencefil gribe, soğuk algınlığına  birçok yararı olan mucizevi bir besindir. Hazımsızlığa düzgün gelir, sindirimi kolaylaştırır. Mide rahatsızlıklarında tesirlidir. Ağrı kesici özelliğe sahiptir. Bilhassa kış aylarında sık yaşanan grip, nezle üzere rahatsızlıklar için zencefil, bal ve limon karışımı yaparak, bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.

7. Zerdeçal Fazla kuvvetli muhafaza sağlar

Kefir yahut yoğurda ekleyip zerdeçal tüketebilirsiniz. Üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar, hastalıklara karşı koruyan besinlerden biri olduğunu göstermektedir. Ayrıyeten, zerdeçal içeren besin desteği kullanabilirsiniz.

8. Kırmızı biber sıhhatinizi güçlendirir

Kırmızı biber, potasyum kaynağıdır. kalp krizi riskini azaltır. C vitamini bakımından zengindir. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir. Ağrılara ve iltihaplara yeterli gelir. Midedeki mikropları yok ederek mide rahatsızlıklarının önüne geçer. Kırmızı bibere kurutulmuş yahut taze olarak kesinlikle sofralarınızda yer vermelisiniz.

9. Brokoli her Vakit sofranızda olsun

Brokoli, antioksidan özelliğe sahip C ve E vitaminleri bakımından Varlıklı bir besindir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bilhassa sigaraya bağlı akciğerlerde yaşanan hasarların onarılmasında yardımcıdır.

10. Ispanak doğal şifa kaynağıdır

Kalsiyum, magnezyum, A, B, C ve E vitaminleri bakımından Varlıklı olan ıspanak bağışıklık için nihayet derece yararlıdır. Bağışıklığı güçlendirerek enfeksiyonları önler. Kalbin dostudur, beyin sıhhatini korur. Ispanak, mevsimi geldiğinde mutfaklarınıza sık sık sokmanız gereken bir sebzedir.

11. Kivi yiyerek bedeninizi koruyabilirsiniz

Kivi, C vitaminin deposu ve kuvvetli bir antioksidandır. İçindeki pektin sayesinde bedeni toksinlerden arındırmaya yardımcıdır. Lifli yapısı sindirimi kolaylaştırır. Kan şekerini ve kolesterolü istikrarlar. Bilhassa Ufak çocuklarda yaşanan öksürme, hapşırma, soluk darlığı üzere rahatsızlıklara düzgün geldiği görülmüştür.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir