Meme kanseri belirtileri

Sağlık Kas 08, 2022 Yorum Yok

Meme kanseri, bayanlarda en Fazla görülen kanser tipidir. Göğüs kanseri, göğüs dokusunu oluşturan hücre kümelerinin denetimsiz bir halde çoğalmasıyla ortaya çıkar.

Meme kanseri belirtileri dikkate alınır ve göğüs kanserine erken teşhis konulursa tedavinin muvaffakiyet mümkünlüğü epeyce yükselir.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak, göğüs kanserini şimdi başlangıç evresindeyken tespit etmek ve tedavisine başlayabilmek açısından Fazla değerlidir. Çoklukla boyutu en az 1 cm olan kanser kitleleri el ile anlaşılabilir. Kanserli kitle göğüs dokusuna oranla daha serttir, sistemsiz bir yapıdadır ve göğüs dokusu içerisinde rahat bir biçimde oynatılamaz.

Meme kanserinin belirtileri ise genel olarak şunlardır:

  • Meme dokusunda elle hissedilebilir bir sertlik ya da kitlenin bulunması. (Bu kitle göğüs dokusu dışında koltuk altında da olabilir.)
  • Memeler ortasında sonradan gelişen bir simetri farkı olması
  • Meme ucunda ya da derisinde içe gerçek çekilme olması
  • Meme ucunda ve etrafında renk yahut Form değişiklikleri görülmesi.
  • Süregelen, tanısı konulmuş dermatolojik hastalıklarınızın dışında göğüs yapısında kızarıklık, yara, egzama ve çatlama üzere deri sıkıntılarının oluşması.
  • Meme ucunun istikamet yahut Form değiştirmesi.
  • Meme ucunda genişleme, düzleşme ve içe çökme üzere olağan dışı değişikliklerin gözlemlenmesi.
  • Memede olağan dışı Ebat artışının yahut şişliklerin gözlemlenmesi.
  • Memede farklı karakterlerde ve şiddetlerde ağrıların oluşması.
  • Nadir olarak gözlemlense de göğüs ucundan kanlı akıntı gelmesi.

Meme Kanseri Belirtileri, Kendi Kendini Muayene ve Tertipli Taramalar

Meme kanseri belirtileri kendini birçok farklı halde gösterebilir. Göğüste birebir anda ağrı, kızarıklık ve gibisi aniden Fazla belirtinin bulunabileceği üzere sırf kitle de bulunabilir. Bundan ötürü, bütün meme kanseri belirtilerini tanımak, göğüs kanserinin istenmeyen boyutlara ulaşmasına Mani olabilmek için Fazla değerlidir. Hastaların neredeyse %70’i kadar Kıymetli bir kısmı, göğüs kanserini kendi kendini muayene ederken ayrım eder. O yüzden 20 yaşını doldurmuş olan bayanların göğüsleriyle ilgili yaşadıkları meseleleri tertipli takip etmeleri ve kendi kendilerini muayene etmeleri erken teşhis açısından Aka Ehemmiyet arz ediyor. Kendi kendini muayene, adet bitiminden yaklaşık 1 hafta sonra kadar, adet görmeyen bayanlarda ise kendileri tarafından belirlenen tarihlerde yapılmalıdır. Kendi kendine muayene sırasında öncelikle ayna karşısında göğüs yapısı gözlemlenmeli, göğüs dokusu ve koltuk altları el ile Denetim edilmelidir. Göğüs dokusunda değişiklik ya da sertlik üzere durumlar ayrım edildiğindeyse en kısa müddette doktora başvurulmalıdır.

Kendi kendine muayene dışında tertipli taramaları da ihmal etmemek kıymetli. Özelilkle 40 ıslak üstündeki bayanların her Yıl bir kez mamografi çektirmeleri, risk kümesinde olanların ise tabiplerinin teklifiyle taramalara daha erken yaşta başlamaları gerekir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir