Soğuk havanın az bilinen 15 faydası

Sağlık Kas 09, 2022 Yorum Yok

Yurt genelinde kar yağıyor, hava buz gibi! Bazılarımız şikayet ediyor, bazılarımız romantik buluyor. Pekala, siz soğuk havanın yararlarını biliyor musunuz? özel haberimizi okuyun, Çabucak öğrenin!

Kilo vermeye yardımcıdır

Soğuk havalarda gövde ısımız düşer; yükseltmek içinse gövde daha Çok kalori yani güç yakar. Bu sayede soğuk havalar kilo vermeye Yardımcı olur.

Metabolizmayı güçlendirir

Soğuk odada uyumak, metabolizmayı güçlendirir ve sabahları daha dinç uyanmanıza yardım eder.

Odayı yavaş yavaş soğutun

Eğer daha yüksek ısılı odalarda uyumaya alıştıysanız, birinci başlarda soğuk odada uyumak güç gelebilir. Sıcaklığa alışmak için, yavaş yavaş ısıyı düşürün.

Verimliliği artırır

Bilimsel araştırmalara nazaran beynimiz, soğuk havalarda daha faal çalışır.

Anında yeniler

Sıcak odada gevşemiş ve parmağınızı kıpırtadacak gücü bulamazken anında yenilenmek için Çabucak soğuk havaya çıkın; farkı göreceksiniz.

Damarları güçlendirir

Soğuk hava, damarları ve kan akışını güçlendirir. Şayet daha etkin deveran sistemine sahip olmak istiyorsanız, soğuk havada yürüyün.

Daha Fazla çalıştırır

Hava hoş olduğunda aklımızda daima dışarı çıkmak, kıyıda olmak ve eğlenmek vardır lakin soğuk havalarda dışarı çıkmak bize ürkütücü gelir ve daha Fazla çalışmaya odaklanırız.

Bakış açısını değiştirir

“Kötü hava yoktur, hava Üzücü kıyafet vardır” kelamını aklımızda tutarak soğuktan korkmamayı öğreniriz. Bu tıpkı hayatımızdaki zorluklara emsal; meğer güç olan gayret etmek değil donanımsız olmaktır.

Evde spor yapabiliriz

Dışarı çıkmak istemiyorsanız, spor aletini pencere kenarına getirip kar ya da yağmur yağışını izleyip Mesut memnun spor yapabilirsiniz.

Kitap okuyabiliriz

Ne demiştik: kış mevsimi insanın kendine daha Fazla vakit ayırmasıdır. İşte, soğuk havaların bir Öbür yararı da battaniyeyi üzerimize alıp kitap okumak ve yeni dünyaları keşfetmektir.

Depresyondan korunabiliriz

Kış mevsiminin devamlı ertelenen toplumsal aktiviteleri gerçekleştirmek için Müsait olmadığını düşünmemek, mevsim koşulları ne olursa olsun planlanan aktiflikleri gerçekleştirmek zihni depresyondan koruyor.

Kar topu oynayabiliriz

Çocukluğumuza dönüp sağa sola koşturup kar topu oynayabiliriz; hem bu sayede devinim edip daha Fazla kalori yakarız.

Kayağa gidebiliriz

Havalı bir kış tatiline kim hayır diyebilir ki? Kartalkaya, Kartepe, Palandöken, Erciyes ya da yurtdışında kayak yapmak lakin soğuk havalarda mümkündür; toplumsal meydada yaratacağınız sükseyi düşünün!

Küçük dostlarımızı unutmayalım

Soğuk hava biz beşerler için yararlı olsa da kuşlar, kedi ve köpekler için değil… Lütfen, Ufak dostlarımızı unutmayalım. Onlar için karton kutudan meskenler yapalım, mama yahut Yemek bırakalım; yerimiz varsa konutumuza alalım. Hiçbirini yapamıyorsak, barınaklara bağışta bulunalım.

Evde keyifli vakit geçirebiliriz

Soğuk havalarda konut kalıp kendimizle yahut arkadaşlarımızla keyifli vakit geçirebiliriz. Örneğin, tarot falı baktırabilir, baharatlı patlamış mısır yapıp en hoş aşk sinemaları izleyebiliriz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir