Tampon kullanımı hakkında 10 bilgi

Sağlık Kas 08, 2022 Yorum Yok

Hijyenik ped yerine tampon kullanımı tercih eden bayanların sayısı artıyor. Bilhassa adet periyodunda deniz girmek, ağabeye Entari giymek isteyenler tamponun rahatlığından faydalanıyor.

En yakın arkadaşınız “Yüksek Topuklar” olarak, bu Özel mevzuyu mercek altına alıyoruz. Tampon kullanımı hakkında en Fazla sorulan soruların yanıtlarını sizinle paylaşıyoruz.

Soru 1: Vajinal tampon nedir?

Tampon adet periyodunda kullanılır

Vajinal tampon, adet devrinde kullanılan gözetici bir aparattır. Vajina içine yerleştirilen tampon, bedenden atılması gereken adet kanını toplar. dahil çamaşırına sızmadan adet kanının inançlı bir biçimde bedenden atılmasına yardım eder. Kaşıntı, koku yahut pişik yapmaz. Pak hissettirir.

Soru 2: Tampon nasıl yerleştirilir?

Zamanla daha kolay yapabilirsiniz

Bir kere kullanmayı öğrendikten sonra tampon takmak sahiden Fazla kolaydır. önce ellerinizi yıkayıp kurulayın. Sonra fitil biçiminde olan tamponun dışındaki jelatini çıkarın. dahil çamaşırınızı çıkarın yahut bacaklarınıza yanlışsız sıyırın.

Alaturka tuvalete oturur üzere çömelin. Tamponun sivri ucu öne istikbal halde vajinaya yanlışsız ittirin. Tamponu vajina içine yanlışsız olabildiğince ileri itmeye uğraş edin. Lakin tamponun ipinin dışarıda kalmasına dikkat edin.

Soru 3: Tampon denize girerken kullanılır mı?

Deniz yahut havuza girerken kullanılabilir.

Adetliyken denize girmek en merak edilen mevzulardan biridir, Şayet tampon kullanıyorsanız adetliyken denize girebilirsiniz. Zira, tampon vajina içine yerleştirilir ve adet kanının bedenden sızmadan tampondaki pamukta birikmesini sağlar. Bu yüzden sızma olmadan denize yahut havuza girebilirsiniz. Lakin, güvenliğiniz için 2 saatte bir tampon değiştirmeye dikkat edin.

Soru 4: Bakireler tampon kullanabilir mi?

Tampon vajina içine yerleştirilir

Hayır, bakireler tampon kullanamaz. Zira vajina içine yerleştirilen tampon Misli bir cisimdir ve kızlık zarının bozulmasına neden olur. Bu sebeple bakireler katiyetle tampon kullanamaz.

Soru 5: Tampon kullanmak ziyanlı mıdır?

Zararlı değildir lakin dikkatli olmak gerekir

Hayır, tampon kullanmak ziyanlı değildir. Koku, kaşıntı ve hijyenik ped üzere kıyafete iz yapmadığı için adet periyodunda konfor sağlar. Fakat kullanırken kimi püf noktalarına dikkat edilmesi gerekir.

Eğer bayan hastalıkları tedavisi görüyorsanız, vajinal akıntı yahut kaşıntı sorununuz varsa tampon kullanmak sizin için Müsait olmayabilir. En hakikat bilgi için hekiminize danışın, tavsiyesine nazaran hijyenik ped yahut tampon kullanın.

Soru 6: Tampon ağrı yapar mı?

Tampon ağrı yapmaz fakat yanlışsız yerleştirilmelidir.

Tampon kullanımını yanlışsız yaptıysanız, vajina içinde tampon olduğunu bile hissetmezsiniz! Lakin, tampon vajina girişinde kalmışsa yahut tam yerine oturmamışsa ağrı yapabilir. Bu türlü durumlarda tamponu çıkarın ve yine takın.

Soru 7: Tampon vajinada unutulursa ne olur?

Hemen jinekolog tabibe başvurmalısınız

Tamponu rahatça çekip çıkarmak için uzun bir ipi vardır, Şayet bu ip koparsa yahut bir formda tampon vajina içinde kalırsa sakın elinizi sokup çıkarmaya çalışmayın. Şayet tampon vajina çıkışına yakınsa, ıkınarak tamponu çıkarabilirsiniz. Lakin ilerideyse, Çabucak bir jinekolog doktorla görüşüp tamponu çıkarttırmanız gerekir.

Soru 8: kirli tamponu nereye atmalıyım?

Kirli tamponu klozete atmamalısınız.

Kirli tamponu klozete atabilirsiniz zira suda çözünebilir özelliktedir. Lakin, rastgele bir tıkanmaya yol açmamak için en ideali bir Tuvalet kağıdına sarıp çöp kutusuna atmaktır.

Soru 9: Tampon ne sıklıkta değiştirilmeli?

Sağlık ve paklık için kullanım müddeti kıymetlidir.

Her bayan adet kanaması ölçüsü farklıdır. Şayet Fazla kanama oluyorsa 3 saatte bir tampon değiştirmenizde fayda var. Lakin kanama olağan seyrinde devam ediyorsa, 4-5 saatte bir değiştirmek uygundur. Lakin katiyetle daha uzun mühlet vajina içinde tutmayın, yeni tampon kullanın. Ayrıyeten, gece uyurken tampon kullanımı tavsiye edilmez.

Soru 10: Tampon fiyatları nelerdir?

İndirim devirlerini takip edebilirsiniz.

Türkiye’de genelde Kotex ve OB markalarında tampon satılmaktadır. İçlerinde genelde 20 adet tampon olur ve ortalama 8-10 TL’ye satılıyor. Elbette tampon, hijyenik pedlere nazaran daha maliyetli bir muhafaza sistemidir. Lakin, tampon takarak rahatça dar Entari giyebilir, havuza yahut denize girebilirsiniz.

Ekonomik bir tahlil olarak şu teklifimizi deneyin: Konutta olduğunuz günlerde hijyenik ped, Özel günlerde tampon kullanabilirsiniz.

Tıkla oku: Bayanlar adet devrinde ne ister?

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir