Tampon nasıl yerleştirilir?

Sağlık Kas 08, 2022 Yorum Yok

Arkadaşım His, adet periyodunda tampon kullanıyor ve bana tavsiye ediyordu. Ona birinci sorum, “Tampon nasıl yerleştirilir, tampon kullanımı rahat mı?” formunda oldu. Benim üzere merak edenler için tampon kullanımı hakkında bilgileri paylaşıyorum.

Tampon kullanımı için merak edilenleri anlatıyorum

Kolayca tampon yerleştirmeyi öğrendim. adet dönemlerimde her zamankinden daha pak, rahat ve inançlı hissediyorum. Ben de sizlere, tampon kullanmayı öneriyorum.

1. Tampon nasıl yerleştirilir?

Tampon yerleştirmek için teknik var.

Tampon kullanımı için benim en rahat ettiğim durum çömelmek, bu sayede vajina girişi uygunca açılıyor ve tamponu kolaylıkla içeriye yerleştirebiliyorum. İki Cin tampon var: Birincisi şırınga üzere itilerek kullanılan, Öteki ise klasik tampon elle içeri hakikat yerleştirilen. Ben daha Fazla klasik tampon kullanıyorum.

Tamponun dışındaki plastik kollayıcı bandı çıkarıyorum. Bacaklarımı güzelce açarak çömeliyorum ve tamponu parmak ucumla içeri gerçek itiyorum. Tamponu hissetmeyecek kadar içeri yerleştirmek gerekiyor. İpinin dışarıda kaldığından emin olun.

2. Ben neden tampon kullanıyorum?

Tampon kullanmaktan Fazla mutluyum.

Biliyorum, tampon ülkemizde pek yaygın değil ancak bir sefer Deneyim talihi verdiğinizde, ondan vazgeçmeyeceksiniz. Zira sızıntı yok, koku yok, kıyafetten aşikâr olmak yok, taşıması kolay, kaşıntı yahut tahriş olmak yok… Tampon kullanarak, adet periyodunda havuz yahut denize girmek, ağabeye Entari giymek hakikaten Fazla Aka rahatlık.

3. Tampon kullanmak ziyanlı mı?

Bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor.

İki saatte bir, eskisini çıkarıp yeni tampon yerleştirmek gerekiyor. Bu sayede vajina içi sıhhat ve paklığı koruyabiliriz. Yalnız, genital bölgede akıntı, mantar üzere hastalıklar varsa tampon kullanımı sizin için Müsait olmayabilir.

4. Tampon kızlık zarını bozar mı?

Vajinal tampon bakirelere Müsait değildir.

Tampon, vajina içine yerleştirildiği için kızlık zarını bozar. Bu sebeple, Şayet bakireyseniz muhakkak tampon kullanmayınız. adet periyotlarında hijyenik ped kullanmak sizin için uygundur. Cinsel bağlantı yaşamaya başladıktan sonra tampon kullanabilirsiniz.

5. Tampon nasıl seçilir?

Size en Müsait tamponu seçebilirsiniz.

Regl devrinin yoğunluğuna ve vajina boyutuna nazaran size en Müsait tamponu seçerek kullanmaya ve adet günlerinde tampon rahatlığını yaşamaya başlayabilirsiniz. Üstelik, tampon çantanızda az yer kaplar ve istediğiniz yere rahatlıkla götürebilirsiniz; çantanın ucundan köşesinden görünmez.

Tampon kullanmaya birinci başladığınız günlerde kendinizi biraz rahatsız hissedebilirsiniz, bu Fazla olağandır. Tamponu gerçek biçimde yerleştirip alıştığınızda, regl olduğunuzu bile unutacaksınız. Ağabeye Entari yahut ak pantolon giyeceğiniz vakitlerde “eyvah sanki ped kullandığım aşikâr olur mu?” üzere kaygılar yaşamayacaksınız.

6. Tampon kullanmak sağlıklı mı?

Tampon yerleştirme halinde dikkat etmelisiniz.
  • Koku yapmaz, rahat edersiniz.
  • Sızıntı yapmaz, kıyafetleriniz kirlenmez.
  • Havuza, denize girebilirsiniz.
  • Alerji, kaşıntı, sivilce yapmaz.
  • Kirli kanı kuvvetli bir biçimde çeker.
  • Yanınızda taşıması ve çöpe atması kolaydır.
  • Abiye elbiselerden yahut Aleni renk kıyafetlerden belirli olmaz.
  • Adetliyken ağda yaptırmak isterseniz, tampon takıp yaptırabilirsiniz zira kan akışını durdurur.

Tampon hakkında en Fazla merak edilenler

Tampon kullanımı bence Fazla rahat hissettiriyor.

Tampon kullanımında sanılanın bilakis idrara çıkmada kahır yaşanmaz. Zira idrar deliği ve adet kanının geldiği yer farklıdır. Tampon kullanımı yüzme, dans ve güçlü spor aktifliklerine İmkan sağlar.

Adet müddetince oluşan kokunun önüne geçmesiyle bayanların bu periyodu rahat geçirmesini sağlar. adet devri dışında akıntı ya da rastgele bir fizyolojik neden sebebiyle katiyen tampon kullanmayınız. Uzun müddetli kullanımlarda (6-8 saat), Özellikle sıcak havalarda toksik şok sendromuna Sebep olabilir. Bunun için tamponunuzu müddet uzamadan çıkartın.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir