Turşunun Faydaları Nelerdir?

Turşunun Faydaları Nelerdir?

Sağlık Eki 12, 2022 Yorum Yok

Vücudun bağışıklık sistemini korumak için sağlıklı ve dengeli beslenmek gerekiyor. Öğünlerde mutlaka yer verilmesi gereken turşunun faydaları ise saymakla bitmiyor. Turşu ve turşu suyu faydaları şu şekilde sıralanabilir:

·         Turşu, içerdiği yüksek probiyotik içerik sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendirir ve pek çok hastalığa karşı vücudu korur.

·         Turşunun içerisinde bulunan yapılar, bağırsakların K vitamini sentezine destek verir. Aynı zamanda B grubu vitaminleri için de katkı sağlar.

·         Vücut iltihaplarının oldukça hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan turşu, iltihapların atılmasına yardımcı olur.

·         Turşu sindirim sistemini desteklerken bağırsakların çalışma düzeni içinde olumlu etkiye sahiptir.

·         Bağırsaklardaki bakteri florasında, dost bakteriler olarak adlandırılan probiyotik bakterilerin artmasını sağlar ve bağırsak hastalıklarına karşı önerilir.

·         Turşunun barındırdığı tiamin yapısı, hafızayı güçlendirirken aynı zamanda depresyona karşı da etkili bir yapıdır.

Farklı sebze ve meyveler kullanılarak elde edilebilen turşu, lezzetli tadının yanında, pek çok hastalığa karşı vücudu koruyan önemli bir besin kaynağıdır.

En Sevilen Turşu Çeşitleri

Doğal besinlerin fermantasyon metodu ile hazırlandığı turşu, hazırlanma biçimi açısından her türünde yoğun bir probiyotik içeriğe sahiptir. Bununla beraber turşu çeşitleri, farklı damak tatlarına hitap edebilen ve farklı özellikler sunabilen yapıya sahiptir. Turşu siparişi verirken dikkat edilecek önemli konulardan biri, turşu çeşidinden daha çok organik olmasıdır. Organik turşu, geleneksel üretim tekniklerine bağlı olarak hazırlanmış turşudur ve besin değerleri açısından klasik market turşularına göre daha zengindir. Turşu çeşitlerinden bazıları ise şunlardır;

·         Zerdeçallı zencefil turşu

·         Pancarlı zencefil turşu

·         Mor lahana & havuç turşusu

·         Acılı soğan turşusu

·         Pancarlı kırmızı soğan turşusu

Turşu Suyu Faydaları Nelerdir ve Neye İyi Gelir?

En çok merak edilen konular içerisinde turşu suyunun faydaları geliyor. Vücudun farklı kısımları için oldukça önemli bir katkı sağlayan turşu suyu, mutlaka dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Sonuçta pek çok değişik besin kültüründe olduğu gibi, çok tüketmek birtakım zararlı durumlara yol açabilir. Fakat turşu suyu dengeli olarak tüketildiği takdir de birçok önemli faydası ile ön plana çıkıyor. Bunlardan bazıları şunlardır;

·         Mide bulantısına iyi gelmektedir.

·         Yiyeceklerin daha uzun süre saklanmasına olanak tanımaktadır.

·         Tahriş olan cildi yatıştırma özelliğine sahiptir.

·         Saksı bitkilerinin canlanmasına imkan vermektedir.

·         Kas kramplarını rahatlatıcıdır.

·         Vücudun su tutması konusunda önemli bir katkı sunmaktadır.

·         Bakır tavaları temizlemede oldukça etkilidir.

·         Kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

·         Egzersiz sonrası vücudun ve direncin toparlanmasına katkıda bulunmaktadır.

·         İçerisinde yer alan potasyum vücut kaslarının yeniden toparlanmasına olanak vermektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir