Yeşil Çay ve Çikolata

Sağlık Eyl 12, 2022 Yorum Yok

Yeşil çay ile siyah çay aslında aynı bitkidir. Sadece arasında işlem farkı vardır. Bu da renginde farklılığa neden olmaktadır. Siyah çay yaprakları kurutularak fermente edilir. Yeşil çay yaprakları ise kavrulur. Hemencecik de kurutulur. Kurutulan siyah çay okside olurken yeşil çay olmaz. O nedenle yeşil çayda kafein oranı çok düşüktür.  Yeşil çay antioksidanlar barındırırken, siyah çay oksidanlar barındırır. Bu nedenle yeşil çay kanseri önler ve yaşlanmayı geciktirir. Hastalıklara karşı vücut direncini arttırır ve iyi kolesterolü de arttırır.

Siyah çay da antioksidan olsa da yeşil çaya göre çok fazla kafein içerir. Bu nedenle de günde 2 fincandan fazla içilmemesi gerekmektedir.

Çikolata ise ana maddesi kakaoda çok yüksek miktarlarda teobromin içerir. Teobromin çay ve kahvede de vardır. Bu madde yüksek oranda kafein içerir. Çikolata neyse çay ve kahve de odur. Vücutta su kaybına neden olur. Ayrıca üçü de bağımlılık yapar.

Çikolata içerdiği fenetilamin maddesi sayesinde kişilerin kendisini çok iyi hissetmesine neden olur. Çikolata bu faydasına rağmen üzerinde doymuş yağlar barındırır. Bu da çikolatanın sağlıksız bir besin olduğunun göstergesidir. Çikolatada bulunan doymuş yağlar kalp ve damar hastalıklarına neden olmaktadır.

Çikolata ayrıca kan şekeri düzensizliklerine ve fazla kiloya neden olur. Ayrıca bağırsaklarda bulunan bakteri dengesini bozar. Kakao oranı yüksek çikolatalardan tüketin. Bu daha sağlıklıdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir